Obilježavanje 25 godina od stradanja Srba u Bradini

May 25, 2017, 6:04 am

Preživjeli i protjerani Srbi iz konjičkog sela Bradina danas će u seoskom Hramu Vaznesenja Gospodnjeg i porti obilježiti 25 godina kako su zločinci iz redova muslimanskih i hrvatskih snaga pobili njihove braću, sestre, majke, očeve, rodbinu, kumove i komšije, spalili ovo i okolna sela, a njih zauvijek protjerali sa vjekovnih ognjišta.

Tog 25. maja 1992. godine na najbrutalniji način ubijeno je 48 srpskih civila, ostali odvedeni u logore i protjerani, a Hram Vaznesenja Gospodnjeg zapaljen i srušen.

Programom obilježavanja predviđeno je da u obnovljenom Hramu Vaznesenja Gospodnjeg u 10.00 časova Njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije, uz sasluženje sveštenstva Srpske pravoslavne crkve, služi Svetu arhijerejsku liturgiju.

Paroh konjički jerej Milan Bužanin rekao je Srni da će nakon liturgije, u 11.30 časova, biti služen parastos i položeni vijenci na spomen-obilježje srpskim žrtvama otadžbinskog rata u BiH, koji se nalazi u porti hrama.

Prema njegovim riječima, biće obavljen i slavski obred, jer je ove godine istog dana slava hrama – Spasovdan.

Paroh Bužanin rekao je da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pokrovitelj i ovogodišnjeg obilježavanja stradanja Srba iz Bradine i dodao da se očekuje dolazak zvaničnika Republike Srpske, te predstavnika Srba u institucijama BiH.

“Ove godine trebalo bi da pomenu prisustvuju i predstavnici ambasada Srbije, Rusije i SAD u BiH, što se ranije nije dešavalo”, napomenuo je Bužanin.

On je podsjetio da za zločine nad Srbima u Bradini, počinjene prije četvrt vijeka, ne samo da još niko nije osuđen, nego još ni protiv koga nije podignuta ni optužnica.

Bužanin navodi da u Bradini sada stalno živi samo dvoje Srba, a da preko ljeta bude još nekoliko.

“U ranijem periodu je nešto kuća obnovljeno, a u posljednje vrijeme ništa, tako da nema povratka Srba u selo”, konstatuje paroh Bužanin.

Za tri dana, od 25. do 27. maja 1992. godine, bošnjački i hrvatski zločinci bacili su 26 tijela u jamu ispred pravoslavnog hrama u Bradini. U logorima su živote izgubila još 22 srpska civila, a za pet lica se i dalje traga.

Među 48 ubijenih Srba u Bradini najviše je članova iz porodice Kuljanin, a stradali su i Vujičići, Mrkajići, Žuže, Kureši, Gligorevići, Koprivice, Draganići i Živaci.

Preostalo srpsko stanovništvo protjerano je sa ognjišta, njihova pokretna imovina je opljačkana, a kuće i crkva zapaljeni.

Prije rata, u Bradini je bilo 280 srpskih kuća sa oko 1.200 stanovnika.

Izvor: Srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *