Tim povodom na vojničkom groblju Mali Zejtinlik na Sokocu biće služen pomen, kojem će, između ostalih, prisustvovati predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Nakon toga biće poženi vijenci i cvijeće na spomen-krst na groblju Mali Zejtinlik, a zatim i parastos u manastiru Sokolica na Ravnoj Romaniji.
Ovim događajima prisustvovaće i delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, koju čine potpredsjednica Narodne skupštine Sonja Karadžić Јovičević i narodni poslanici Miroslav Vujičić, Spomenka Stevanović i Aleksandar Glavaš.
Očekuje se i prisustvo predstavnika organizacija i udruženja proisteklih iz proteklog rata, kao i grada Istočno Sarajevo, opština u sastavu grada, te Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka.
Zbog epidemiološke situacije neće biti obraćanja zvaničnika, a predviđeno je da ovom događaju prisustuje manji broj ljudi.
Obilježavanje 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović rekao je juče da je obilježavanje 25 godina od egzodusa sarajevskih Srba u kalendaru važnih istorijskim događaja u skorijoj istoriji.
On je rekao da je egzodusa sarajevskih Srba uslijedio nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma kada je šest opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je pet opština podijeljeno između Republike Srpske i FBiH.
– Srbi su napustili svoje kuće i stanove jer nisu željeli da žive pod muslimansko-hrvatskom vlašću – podsjetio je Milunović.
Prema njegovim riječima, iako je iseljavanje počelo već u decembru 1995. godine, masovan egzodus je pokrenut 17. februara 1996. godine i trajao je do 16. marta.
– Osim toga što su srpski civili morali da spakuju najnužnije stvari i krenu u neizvjesnost, mnogi stanovnici Ilijaša, Grbavice, Hadžića, Vogošće i opštine Centar otkopavali su posmrtne ostatke svojih pokojnika, ne želeći da muslimanski vandali skrnave grobove njihovih najmilijih. Na Sokocu je izgrađeno srpsko vojničko spomen-groblje Mali Zejtinlik, na kojem se nalaze posmrtni ostaci 969 boraca Vojske Republike Srpske – rekao je Milunović.
On je dodao da je, prema popisu iz 1991. godine, u 10 sarajevskih opština živjelo 29,9 odsto Srba i 10,7 odsto Јugoslovena, a polovina njih je pripadala srpskom narodu, dok su danas, kako je rekao, Srbi u Sarajevu statistička greška.
Srpski borci Sarajevsko-romanijske regije tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata zaustavili su 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske i odbranili svoje domove.
Za odbranu ovih prostora, život je dalo više od 4.000 boraca, oko 3.500 ih je ranjeno.
Izvor: Srna