Obama je u govoru, koji je bio fokusiran na radničke porodice, predstavio strategiju za “ekonomiju srednje klase”.
“Sada je na nama da odaberemo kakvi želimo da budemo u narednih 15 godina”, rekao je predsjednik SAD.
Obama je naglasio da je Amerika okrenula novu stranicu poslije najveće recesije od velike depresije iz tridesetih godina prošlog vijeka, prenio je Bi-Bi-Si.
Predsjednik je rekao da planira da nadogradi ostvareni rast i podrži radničke porodice pravima na bolovanje i porodiljsko odsustvo, kao i dječijom zaštitom koja će koštati manje nego do sada.
“Da li ćemo prihvatiti ekonomiju u kojoj samo malobrojnima ide spektakularno dobro? Ili ćemo se usmjeriti na ekonomiju koja generiše rastuće prihode i šanse za sve koji se trude?”, izjavio je Obama.
On je u govoru predstavio plan izgradnje konkurentne ekonomije unapređenjem američke infrastrukture i olakšavanjem upisa na državne koledže.
“Ovaj plan je vaša šansa da diplomirate i budete spremni za novu ekonomiju bez velikog duga”, rekao je Obama.
Bijela kuća je tokom vikenda obećala da će zatvoriti “poreske rupe”, povećati porez na velike prihode najbogatijih sa 23,8 odsto na 28 odsto i usvojiti nove poreze za američke finansijske firme čija imovina dostiže vrijednost od oko 50 milijardi dolara.
U vezi sa spoljnom politikom, Obama je rekao da Amerika zadržava “pravo da djeluje jednostrano” u lovu na teroriste i pozvao Kongres da usvoji rezoluciju i odobri upotrebu sile protiv “Islamske države”.
On je naglasio da vjeruje da SAD kroz pregovore mogu da osiguraju da Iran ne dođe u posjed nuklearnog oružja i napomenuo da će uložiti veto na bilo kakav prijedlog novih sankcija koji bi to ugrozio.
Obama je rekao da njegova odluka da okonča višedecenijsku politiku prema Kubi i pokuša nešto drugačije ima potencijal da “ukine nasljeđe nepovjerenja” na sjevernoj hemisferi.