Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić rekao je da brutalni zločini koji su počinjeni u Pogromu “Oluja” ni do danas nisu dobili sudski epilog, jer su očigledno Haškom tribunalu i pravosuđu BiH potpuno nevažne srpske žrtve i posmatrane su u velikoj mjeri kao sporadični incidenti.
– Zadovoljenje pravde po svemu sudeći je `na dugom štapu` kada je riječ o zločinima u zapadnokrajiškim opštinama – rekao je Nuždić povodom predstojećeg obilježavanja Pogroma Srba u “Oluji”.
Nuždić je upitao kako drugačije objasniti to da je Tužilaštvo BiH tek u oktobru 2018. godine podiglo optužnicu protiv ratnog komandanta Petog korpusa takozvane Armije BiH Atifa Dudakovića i 16 pripadnika ovog korpusa.
– Nakon što se godinama čekalo da Dudaković sjedne na optuženičku klupu, sada ćemo godinama valjda čekati i sudski epilog – istakao je Nuždić.
On je podsjetio da je ovo suđenje od početka prate brojne kontroverze, počevši od činjenice da je Dudaković svojevremeno “vršljao” po vojnim arhivama, nedavno držao zapaljive govore i slao ratnohuškačke izjave, a na to niko nije reagovao.
Nuždić je rekao da je iluzorno govoriti o mogućim procesima u Hrvatskoj za zločine počinjene nad Srbima, ističući da je zločinačka akcija “Oluja” bila kruna plana za svođenje Srba na statističku grešku, da bi se kasnije radilo na tome da im se spriječi povratak.
On je rekao da je, prema podacima Republičkog centra, tokom agresije Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH na području zapadnokrajiških opština u ovom periodu stradalo 753 civila, među kojima je bilo 19 djece.
– Na spisku nestalih se još nalazi 149 civila. Među stradalima je i 1.461 pripadnik Vojske Republike Srpske /VRS/, dok se njih 79 vode kao nestali – istakao je Nuždić.
On je dodao da se među njima nalaze i srpski borci koji su zarobljeni ili su se predali da bi potom bili ubijeni.
U Prijedoru će sutra biti obilježen Dan sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u Pogromu “Oluja” 1995. godine kada su hrvatske snage protjerale više od 220.000 Srba iz Republike Srpske Krajine, dok se u evidenciji nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih, od kojih 1.220 civila.
RTRS (Foto: arhiva)