Krčanje creva i grčevi u stomaku pokazuju da se želudac sprema da počne da luči sokove i da su kalorije od prethodnog obroka potrošene. Takođe, možete da osetite iznenadnu malaksalost i drhtavicu zbog naglog pada nivoa šećera u krvi (hipoglikemija).
Da ne biste osećali glad između obroka, jedite hranu bogatu biljnim vlaknima koja produžava osećaj sitosti (mahunarke, integralne žitarice, voće).
Imajte na umu da namirnice koje sadrže spore šećere takođe zasićuju: integralni hleb, meso, riba i mlečni proizvodi.
Zato je bolje da za doručak jedete crni hleb umesto belog, ovsenu kašu umesto kornfleksa i da pojedete neku voćku umesto da popijete čašu voćnog soka.
Ako nemate fizičke znake gladi, to znači da niste stvarno gladni, nego samo imate neodoljivu želju da nešto pojedete.
Prisetite se kad ste poslednji put jeli i suzdržite se. Iz kancelarije izbacite sve što može da vas dovede u iskušenje (keks, čokolada, grickalice…).
Pre nego što krenete u nabavku, napravite spisak stvari koje treba da kupite i nemojte da stavljate u korpu namirnice kojima ne možete da odolite. Prema rečima nutricioniste Milke Raičević, ne bi bilo loše da u svojoj tašni uvek imate kesicu sa bademima kojima biste mogli da zavarate glad.
– Svakako ni sa orašastim plodovima ne treba preterivati. Ukoliko osetite napad gladi, pojedite par badema i popijte čašu mlake vode – ističe ona.
Ne preskačite užinu!
Za razliku od stalnog i nekontrolisanog grickanja, užina u određeno doba dana ne goji. Ako vam ujutru prija lagan doručak ili se bavite sportom, za užinu pojedite jogurt i slatkiš od žitarica.
Istraživanja su pokazala da su nervni centri u kojima se rađa želja za prekomernom hranom isti oni koji izazivaju zavisnost od droge.
Ako na svaka četiri sata jedete, glad nećete osetiti.
(blic.rs)