Ljekovitost kupina
“Kupina je veoma lekovita. Postala je nezamenljiva u ishrani dece, omladine, trudnica, dojilja, kao i kod starih osoba. Da bi u potpunosti iskoristili pozitivna svojstva ovog voća preporučuje se konzumiranje zajedno sa nekim drugim bobičastim ili sličnim voćem, čime se ostvaruje i bolja iskoristljivost lekovitih svojstava”, kaže Jasna Vujičić, viši dijetetičar-nutricionista.
Ako se redovno konzumiraju kupine pomažu u sprečavaju upale disajnih puteva i tromboze.
Značajna prednost u konzumiranju kupine je i to da se organizmu osigurava visok sadržaj biljnih vlakana koja doprinosi smanjenju rizika od pojave dijabetesa i divertikuloze. Posebno je korisna u ishrani rekovalescenata i osoba sa slabim imunitetom.
Kupina pojačava apetit, doprinosi boljem lučenju žuči i mokraće i pozitivno utiče na metabolizam.
“Reguliše varenje, snižava krvni pritisak i poboljšava cirkulaciju krvi. Ovo voće sadrži salicilnu kiselinu u prirodnom stanju (ativan sastojak aspirina) koja se inače koristi za ublažavanje bolova. Snižava temperaturu i deluje protivuplano. Konzumiranjem kupine takođe doprinosimo zaštiti vida”, ističe Jasna Vujičić.
Kupine se prerađuju i u gotove proizvode poput marmelade, sokova, džemova, sirupa, deserata i vina. Recepte za pomenute proizvode možete naći i na internetu. U prerađenim proizvodima od kupina možete uživati tokom cijele godine, ali u svježim plodovima ne možete. Zato požurite na pijacu i pronađite ovo fenomenalno voće.
Kupina pripada porodici ruža
Kupina pripada porodici ruža, cvjeta od juna do avgusta. Rasprostranjena je širom sjeverne hemisfere, od Evrope, Azije i Severne Amerike u zemljama sa kontinentalnom klimom.
Riznica minerala i vitamina
Energetska vrijednost ovog voća iznosi 43 kcal na 100 g. Od toga sadrži 9.6 odsto ugljenih hidrata, 1,4 odsto masti, i 0,5 odsto masti. Od minerala kupina sadrži: kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe, mangan, cink i bakar. Bogata je i vitaminima C, A, E i K, prenosi Kurir.
Izvor: Kurir