Za usvajanje ovog zakona glasalo je 66 poslanika, niko nije bio protiv, niti uzdržan, dok su poslanici Koalicije “Domovina” ranije napustili posebnu skupštinsku sjednicu.
Ovim Zakonom, koji ima sedam članova, uređuje se način obrade i objavljivanja rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine za teritoriju Republike Srpske. Cilj donošenja navedenog zakona jeste objavljivanje pouzdanih i metodološki ispravnih podataka iz popisa koji je sproveden 2013. godine za teritoriju Srpske.
Program obrade podataka trebalo bi da donese Republički zavod za statistiku u roku od 30 dana, a rezultati popisa trebalo bi da budu objavljeni u roku od šest mjeseci od dana stupanja zakona na snagu. Podsjetimo, Agencija za statistiku BiH je bez saglasnosti Srpske objavila rezultate popisa stanovništva, koje je Parlament Srpske proglasio neprihvatljivim.
12.55 Potpredsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić očekuje da će Prijedlog zakona o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Republici Srpskoj dobiti dvotrećinsku podršku u Skupštini.
“Predloženi zakon u parlamentu Srpske mi ne donosimo preglasavanjem, ovaj zakon je posljedica preglasavanja u Agenciji za statistiku BiH”, istakao je Stevandić.
Stevandić je poručio onima koji su pokušali da ponize i preglasaju Republiku Srpsku u Sarajevu, da se to neće dozvoliti.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Miroslav Brčkalo smatra da je popis stanovništva u BiH bio klasična improvizacija.
Poslanik SDS-a Marinko Božović smatra da bi zbog brojnih propusta Republičkog zavoda za statistiku u vezi sa popisom stanovništva 2013. godine neko od predstavnika ove institucije trebalo da podnese ostavku.
Poslanik NDP-a Zdravko Krsmanović rekao je da je popis stanovništva pokazao da imamo “etnički očišćenu Federaciju BiH od Srba i multietničku Republiku Srpsku”. On je rekao da je neophodno objaviti tačne podatke o popisu stanovništva u Republici Srpskoj.
Replicirajući Krsmanoviću, Tegeltija je rekao da popis stanovništva nema uticaja na raspodjelu prihoda od indirektnih poreza, već krajnja potrošnja.
– Prihodi će se dijeliti onoliko koliko trošimo – istakao je Tegeltija.
12.00 Šef Kluba poslanika DNS-a Spomenka Stevanović istakla je da će ovaj klub glasati za Prijedlog zakona o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Srpskoj, jer su neophodni tačni statistički podaci.
Ona je podsjetila da je jedinstveni program obrade podataka popisa stanovništva u BiH donesen mimo zakona.
Poslanik SNSD-a Jasna Lukić podsjetila je da je direktor Agencije za statistiku BiH Velimir Jukić jednostrano donio odluku o jedinstvenom programu obrade podataka.
” Srpska mora imati pouzdane podatke i zbog toga je važno da bude usvojen Prijedlog zakona o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Srpskoj”, rekla je Lukićeva.
11.30 Poslanik NDP-a Dragan Čavić ocijenio je da je dobro što će biti usvojen Prijedlog zakona o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Srpskoj zbog pouzdane statističke osnove u svim segmentima.
“Apelujem na Republički zavod za statistiku da ovaj posao bude završen do kraja ove godine jer bi bilo dobro da sve politke, koje bude usvajala NSRS za narednu godinu, budu bazirane na pouzdanim statističkim podacima”, rekao je Čavić.
Poslanik Srpske radikalne stranke Republike Srpske Milanko Mihajilica naglasio je da Srpska mora imati tačne popisne podatke.
“Podržaću ovaj zakon koji nam je neophodan jer naši dokumenti moraju biti bazirani u skladu sa tačnim podacima”, rekao je Mihajilica i ponovio da je skandalozno što su na nivou BiH objavljeni netačni popisni podaci.
11.05 Poslanik SDS-a u Nedeljko Glamočak smatra da je neophodno usvojiti Prijedlog zakona o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Srpskoj da bi što prije bili objavljeni rezultati popisa za Republiku Srpsku.
“Ovo je trenutno najvažnije pitanje za Srpsku, koja ima pravo i mogućnost da usvoji svoj zakon i objavi rezultate popisa, jer je Agencija za statistiku BiH nezakonito objavila popisne podatke”, rekao je Glamočak.
Poslanik Koalicije “Domovina” Nedim Čivić tvrdi da Srpska nema nadležnost za donošenje zakona o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Srpskoj.
“Pokušava se usvajanjem ovog zakona oduzeti nadležnost Agencije za statistiku BiH. Bošnjaci i Hrvati neće prihvatiti ovakav zakon koji je jednonacionalni i kojim se ovim narodima pokušava oduzeti pravo na život”, rekao je Čivić i dodao da je navedeni zakon “civilizacijska sramota kojim se želi nastaviti politika etničkog čišćenja”.
Replicirajući Čiviću, potpredsjednik NSRS Nenad Stevandić je rekao da nema smisla da se podmeće i vrijeđa bilo ko, istakavši da su Bošnjaci u Srpskoj građani prvog reda, za razliku od Srba u Federaciji BiH, koji nemaju nikakva prava.
“Vaše prijetnje ovdje niko neće uzeti ozbiljno, nekorektni ste i nepristojni”, naglasio je Stevandić i napomenuo da je etničko čišćčenje provedeno u FBiH, gdje su Srbi svedeni na statističku grešku.
“Poštivaćete odluku NSRS o ovom zakonu koja će biti obavezujuća i neće biti na štetu nijednog naroda”, poručio je Stevandić.
Na Čivićeve tvrdnje reagovali su i šefovi poslaničkih klubova SNSD-a, SDS-a i PDP-a – Radovan Višković, Vukota Govedarica i Branislav Borenović, koji su istakli da te tvrdnje nisu tačne, da su zlonamjerne, kao i da su priče o preglasavanju počele u Sarajevu, a ne u Banjaluci.
Oni su naglasili da Srpska mora imati tačne popisne podatke, za razliku od objavljenih na nivou BiH, a da BiH mora funkcionisati u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. Oni su podsjetili su da su Srbi u FBiH bez bilo kakvih prava i mogućnosti da ih ostvare.
10.55 Direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković izjavila je da je neophodno da Srpska što prije objavi pouzdane i zakonite rezultate popisa stanovništva.
– Zbog tih razloga je potrebno donijeti zakon o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u Srpskoj po hitnom postupku”, istakla je Čičkovićeva.
Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, Čičkovićeva je istakla da je osnovni cilj donošenja zakona objavljivanje pouzdanih i metodološki ispravnih podataka popisa koji je sproveden 2013. godine za teritoriju Republike Srpske. Čičkovićeva je rekla da objavljivanje nezakonitih podataka može izazvati izuzetno štetne posljedice po Republiku Srpsku na demografskom, ekonomskom, društvenom, socijalnom i političkom planu, kao i drugim oblastima života koje su obuhvaćene rezultatima popisa.
Ona je podsjetila da su prema Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine konačni rezultati popisa trebalo da budu objavljeni nakon što prethodno budu obrađeni po jedinstvenom programu obrade podataka.
– Taj program nije donesen na način koji je predviđen zakonom o popisu, a i sadržaj predmetnog akta je suprotan odredbama Zakona o popisu, istakla je Čičkovićeva.
Ona je navela da su, nakon što je takav program usvojio direktor Agencije za statistiku BiH 18. maja, Vlada Srpske, Republički zavod za statistiku i ovlašteni predstavnici Srpske u zajedničkim organima BiH uputili zahtjeve za stavljanje van snage takvog nezakonitog akta.
Čičkovićeva je podsjetila da je NSRS 21. juna donijela zaključak da ne prihvata nezakonitu i štetnu po interese Srpske odluku o jedinstvenom programu obrade popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine.
Ona je navela da je NSRS zaključkom zadužila Vladu Srpske da predloži zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova Srpske.
– Zakon je neophodan da bi Republički zavod za statistiku mogao objaviti pouzdane i tačne rezultate popisa u Srpskoj, istakla je Čičkovićeva.
Ona je zaključila da je osnovni cilj donošenja ovog zakona objavljivanje pouzdanih i metodološki ispravnih podataka iz popisa koji je sproveden 2013. godine za teritoriju Republike Srpske.
Izvor: RTRS, Srna