Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske razmotrili su danas Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti po hitnom postupku. U toku je rasprava o Prijedlogu odluke o prihvatanju zaduženja Republike Srpske prema Evropskoj investicionoj banci po Projektu “Medicinski kompleks Banja Luka”.
Prenos sjednice možete pratiti na RTRS plus i našem portalu.
Prethodno su po hitnom postupku razmotreni Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o republičkoj upravi, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu i finansiranju zaštite životne sredine Republike Srpske i Prijedlogu zakona o prestanku važenja Zakona o posebnim republičkim taksama.
Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske razmotrili su Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti po hitnom postupku, kojim se uređuje svojina koju koriste subjekti koji vrše tu vlast od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
– Ovaj zakon se ne odnosi na svojinu na nepokretnoj imovini koja je do 31. decembra 1991. godine bila upisana kao imovina sa pravom raspolaganja ili upravljanja bivše Socijalističke Republike BiH – izjavio je u završnoj riječi, u ime predlagača v.d. direktora Republičke uprave za geodetske i imovinske pravne poslove Dragan Stanković.
On je rekao da je zakon suštinski u skladu sa stavom Venecijanske komisije.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da Republika Srpska mora zaštititi imovinu i da nema drugog načina osim donošenja zakona o nepokretnoj imovini.
Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da je pitanje nepokretne imovine koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti najvažnije pitanje za Republiku Srpsku.
Mazalica je rekao da je raspolaganje imovinom definitivno nadležnost Republike Srpske.
– Republika Srpska tu nadležnost crpi iz 9. januara 1992. godine – rekao je Mazalica danas tokom skupštinske rasprave.
Prijedlogom zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti uređuje se svojina koju koriste subjekti koji vrše tu vlast od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, istakao je ispred predlagača vršilac dužnosti direktora Republičke uprave za geodetske i imovinske pravne poslove Dragan Stanković.
U prijedlogu se navodi da je riječ o nepokretnoj imovini koja služi kao sredstvo vršenja i sprovođenja javne vlasti.
– Razlozi za donošenje ovog zakona proizlaze iz činjenice da je Ustavom BiH izvršena podjela javne vlasti entiteta i institucija BiH, a Ustavom Republike Srpske propisano je da Republika uređuje i obezbjeđuje, između ostalog, svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine, ali da nije donesen zakon koji precizno definiše nepokretnu imovinu koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti – istakao je Stanković.
Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske razmotrili su u Banjaluci Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi kojim se proširuje nadležnost poslova Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, briše se nadležnost Ministarstva privrede i preduzetništva i svojstvo pravnog lica Agencije za državnu upravu.
– Sektori šumarstva i drvne industrije predstavljaju jedinstvenu reprocjelinu, te bi se u okviru jednog ministarstva integrisale nadležnosti koje se odnose na upravljanje, gazdovanje i korišćenje šuma kao resursa, kao i prerada drveta kao sirovine – rekla je danas u uvodnom izlaganju pred poslanicima ministar uprave i lokalne samouprave Senka Jujić.
Ovim aktom predloženo je da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koje raspolaže neophodnom kapacitetima, preuzme poslove obavljanja upravnih i drugih stručnih poslova u oblasti industrijske prerade drveta i proizvodnje finalnih proizvoda od drveta iz nadležnosti Ministarstva privrede i preduzetništva.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu i finansiranju zaštite životne sredine Republike Srpske ovom fondu daje zakonski osnov za pružanje finansijskih usluga, izjavio je u Narodnoj skupštini Srpske ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Bojan Vipotnik.
Prijedlogom zakona o prestanku važenja Zakona o posebnim republičkim taksama ukida se godišnja obaveza posebne republičke takse koju plaćaju svi privredni subjekti u Republici Srpskoj, rekla je danas u Narodnoj skupštini ministar finansija Zora Vidović.
– Imajući u vidu opredijeljenost Vlade Republike Srpske za konstantnim rasterećenjem privrede, a posebno uvažavajući trenutnu situaciju poremećaja na tržištu, inflaciju, kao i još osjetne posljedice izazvane pandemijom virusa korona, rasterećenje je potrebno izvršiti u što kraćem roku – pojasnila je Vidovićeva obrazlažući Prijedlog zakona pred poslanicima.
Vidovićeva je navela da zbog toga navedeni zakon u skupštinsku proceduru upućen po hitnom postupku.
Podsjećamo, poslanici Narodne skupštine usvojili su juče set zakona o povećanju od pet odsto plata u javnom sektoru. Ovo povećanje se odnosi na zaposlene, kojima je prosječna plata manja od 1.211 maraka.
Usvojen je i set Zakona o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece koji predviđa da roditelj koji odluči da brine o djeci ima pravo da prima platu od najmanje 750 maraka mjesečno.
RTRS