Narodni poslanici danas su raspravljali o Prijedlogu zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju.
I pozicija i opozicija se slaže da nam je ovakav zakon potreban i da ga imaju sve zemlje okruženja, s tim da je opozicija imala zamjerku na odredbu koja predviđa da oni koji prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj neće imati zakonsku mogućnost da o tome obavijeste i javnost, na šta su uložili i amandman.
Nacrtom zakona o osobama koje prijavljuju korupciju ova mjera je bila predviđena tako što je uzbunjivač ili zviždač imao mogućnost da o saznanjima obavijesti javnost posredstvom medija, upotrebom društvenih mreža ili na neki treći način.
Međutim, nakon javne rasprave u Narodnu skupštinu je upućen Prijedlog istog zakona iz koga je ova mogućnost – izbrisana, što je loše, posebno ako se ima u vidu da su upravo brojne afere razotrivene zahvaljući medijima.
Iz pozicije su mišljenja da bi obaveštavanje javnosti dovelo do zloupotrebe prijavljivanja korupcije.
Prijedlogom zakona o zaštiti lica koja prijavlju korupciju, a da pri tome nemaju mogućnost da o tome obavijeste i javnost rješenje je koje je suprotno zakonima koji štite zviždače u Srbiji, ali i u institucijama BiH, koji predviđaju i javno iznošenje informacija. Zato opozicija smatra
da nije dobro što je iz nacrta uklonjena prijava korupcije obavještavanjem javnosti, jer se bez medija u nekim slučajevima ne bi moglo boriti protiv korupcije. Mediji su, smatra poslanik NDP-a, Dragan Čaviću proteklom periodu uradili više od opozicije, sudija i tužilaca u otkrivanju nekih afera koje su dobile epilog. Čavić ističe da u RS-u nisu zaštićeni ni oni koji drugačije misle u odnosu na vladajuću stranku, a kamoli “zviždači”. Posebno se osvrnuo na novinare koji izvještavaju o korupciji I koji trebaju biti zaštićeni.
Ministar pravde, Anton Kasipović, ne smatra da je tekst Prijedloga zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju idealan, s obzirom na to da se donosi prvi put, ali da je dobar da zaštiti one koji žele ukazati na korupciju.Kaže da je resorno ministarstvo vodilo računa o tome da zaštiti ta lica, ali i da obezbijedi zaštitu i svakome ko može biti eventualna žrtva i ko je izložen prijavi koja nije utemeljena.
Poslanik PDP-a, Branislav Borenović smatra da je aktuelna Vlada “izabrana na političkoj korupciji” i da će biti zapamćena po tome što je “izabrana kupovinom narodnih poslanika”,l pa otuda u Srpskoj postoji veliko nepovjerenje građana kada je riječ o borbi protiv korupcije.
Borenović je dodao da je upitno da li će biti onih koji su spremni da prijave korupciju i prihvate teret nečega što je važno za tu borbu.
TV K3