NSRS o Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima

April 6, 2016, 6:35 pm

19.20… Poslanik SNSD-a Radovan Višković izjavio je da je odredba u Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, koja se odnosi na kontrolu rada Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/, identična sa odredbom iz prethodnog zakona. “Razlika je samo u promjeni naziva Odbora Narodne skupštine za bezbjednost. Sve ostalo je isto. To je važilo svih ovih 15 godina, a danas smeta jer je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik”, rekao je Višković. On smatra da je “predstava za javnost” potenciranje priče na kontroli koju ostvaruje predsjednik Republike u radu MUP-a. Poslanik NDP-a Zdravko Krsmanović upitao je šta znači formiranje rezervnog sastava policije i da li to znači militarizaciju policije. On je upitao i da li se na taj način želi na mala vrata uvesti vojska u Republici Srpskoj ili je riječ o što boljem organizovanju kada je riječ o borbi protiv terorizma. Krsmanović je rekao da određeni članovi ovog zakona bude sumnju da će biti zloupotrijebljene institucije u obračunu sa policijskim neistomišljenicima. Poslanik Koalicije “Domovina” Mihnet Okić izrazio je žaljenje što ovaj zakon razmatraju po hitnom postupku, jer im nije ostavljeno mnogo vremena da ovo zakonsko rješenje adekvatno pogledaju. On smatra da je nedorečena odredba o nacionalnoj strukturi policijskih službenika jer je navedeno da se određuje prema posljednjem popisu, a trebalo bi prema popisu iz 1991. godine ili da se sačekalo sa rezultatima popisa iz 2013. godine i definisati odredbu prema tom popisu. “Nećemo podržati ovo zakonsko rješenje iz više razloga”, poručio je Okić.

17.17… Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je, nakon redovne pauze, raspravom o Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku.

15.01… U toku rasprave o Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Senad Bratić ocijenio je da je ovaj prijedlog zakona kvalitetniji i bolje osmišljen kada je riječ o nacionalnoj zastupljenosti u odnosu na onaj koji je usvojen krajem prošle godine, a koji je vraćen u ponovnu proceduru. Bratić je naveo da trenutno stanje nacionalne zastupljenosti od pet odsto Bošnjaka i jedan ostao Hrvata u policiji nije dopustiva, odnosno da taj nacionalni debalans treba što prije regulisati. On je najavio da će Klub poslanika “Domovine” amandmanski djelovati u dijelu zakona koji se odnosi na zakletvu policijskih službenika, odnosno da se ugradi u zakletvi da će štititi i ustavno uređenje BiH, a ne samo Republike Srpske. Poslanik Srpske radikalne stranke Republike Srpske Milanko Mihajilica smatra da je Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima trebalo razmatrati u redovnoj proceduri i sačekati da bude objavljen popis iz 2013. godine. Mihajilica je dodao da predsjednik Republike Srpske ne bi trebalo da kontroliše rad Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/, već samo da daje smjernice za rad ovog ministarstva. “Predsjednik Republike treba da bude informisan o radu MUP-a, ali da kontroliše rad MUP-a, a posebno da donosi odluke iz oblasti bezbjednosti, o čemu MUP treba da obavještava predsjednika Republike, treba brisati”, smatra Mihajilica. Poslanik PDP-a Dragan Galić rekao je da će objedinjavanjem dva zakona u jedan biti poboljšana efikasnost i rad policije Republike Srpske. On je istakao da nacionalna zastupljenost treba da bude prisutna na cijeloj teritoriji BiH, jer postoje kantoni u kojima nema nijednog radnika iz reda srpskog naroda. Da je ovaj zakon trebalo razmatrati u redovnoj proceduri smatra i poslanik Partije ujedinjenih penzionera Ilija Stevančević. On je rekao da privođenje lica ne bi trebalo da traje duže od 12 časova, te da je potrebno promijeniti odredbu od 24 časa kako je predviđeno ovim prijedlogom zakona. Rasprava o Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima biće nastavljena u 17.00 časova nakon redovne pauze.

13.55…Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je da je praksa pokazala da je neophodno da oblast organizacije, nadležnosti i rukovođenja u Ministarstvu, primjena policijskih ovlašćenja, prijem i prestanak radnog odnosa, kao i obaveze Ministarstva, budu sveobuhvatno i sistematski uređeni jednim zakonom koji će predstavljati bazični akt. Lukač je rekao da se preciznije definišu policijska ovlašćenja, te uvode dva nova, i to protivdiverzioni pregled i prikupljanje obavještenja za lica za koja se vjeruje da mogu dati informacije o krivičnom djelu ili prekršaju, počiniocu ili drugim važnim okolnostima. On je, predstavljajući Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, rekao da je cilj svega što efikasnije obavljanje poslova i zadataka iz nadležnosti Ministarstva. – S ciljem što efikasnije kontrole javnosti rada Ministarstva propisuje se da kontrolu ostvaruje predsjednik Republike Srpske, Narodna skupština, odnosno Odbor za bezbjednost, Vlada, Ustavni sud, redovni sudovi i građani – rekao je Lukač. On je naveo da je Prijedlogom zakona o policiji i unutrašnjim poslovima uređena nadležnost, djelokrug i osnovi organizacije i rukovođenja u Ministarstvu, policijski i drugi unutrašnji poslovi iz nadležnosti Ministarstva. Lukač je istakao da su uređena i prava i dužnosti iz radnih odnosa, obrada ličnih i zaštita tajnih podataka, policijska obuka, disciplinska odgovornost direktora i zamjenika direktora, stručno osposobljavanje i usavršavanje zaposlenih u Ministarstvu, kontrola i javnost rada Ministarstva unutrašnjih poslova. On je podsjetio da je ovaj zakon usvojen krajem decembra prošle godine, ali da ga je predsjednik Republike Srpske vratio na ponovno odlučivanje. U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je polučasovna pauza na zahtjev Kluba poslanika PDP.

13.45…Poslanici Parlamenta Srpske rasmatraju Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Srpske po hitnom postupku. Prethodno je održan Aktuelni čas. 13.05…Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić izjavio je da je u pripremi formiranje koordinacionog tijela koje bi trebalo da kreira zakonska rješenja i procedure za formiranje donorske mreže organa. Odgovarajući na poslanička pitanja u okviru Aktuelnog časa, Bogdanić je rekao da je u Srpskoj trenutno moguće obavljati samo transplantaciju bubrega i da je obavljeno dvadesetak takvih zahvata. Ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić rekao je da je Vlada pokrenula postupak finansijskog restrukturisanja preduzeća iz drvne industrije “Vlasenica”, “Nova Romanija” i “Borja” u namjeri da sačuva njihovu imovinu. On je naveo da je okončan proces finansijskog restrukurisanja Drvne industrije “Vlasenica” i da će naredni korak biti raspisivanje poziva za privatizaciju tog privrednog subjekta, najvjerovatnije do polovine godine. Ministar posvjete i kultura Srpske Dane Malešević nije mogao da precizira rok do kada će biti useljeni novootvoreni studentski domovi na Palama i Foči, dodajući da je 24. marta raspisan javni poziv za opremanje kuhinja za studentski dom na Palama. On je izrazio nadu da će Bogoslovski fakultet u Foči uskoro biti useljen u novu zgradu. Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović rekao je da se pitanje zapošljavanje djece poginulih boraca i ratnih vojnih invalida mora rješavati sistemski i da će u tim aktivnostima, osim Vlade, učestvovati i Boračka organizacija.

12.15…Odgovarajući na poslanička pitanja, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović rekao je da je ovo ministarstvo dopunilo uredbu o boračkom dodatku, s ciljem rješavanja statusa ratnih komandanata Vojske Srpske koji nisu ostvarili pravo na penziju kao osiguranici iz Srbije. Savanović je pojasnio da, prema Zakonu o pravima boraca, invalida i porodica poginulih, saglasnost na uredbu daje Boračka organizacija Republike Srpske, koja to nije učinila na sjednici Predsjedništva organizacije. Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović tvrdi da su pravosudne institucije u Srpskoj uradile sve što je potrebno u vezi slučaja Gorana Suvare, za kojim je raspisana međunarodna Interpolova potjernica. On je naglasio da pravosudne institucije u Srpskoj nisu napravile nijedan propust, te poručio da bi potpuna pravda bila da svako izdržava svoju kaznu. Kasipović ističe da ne zna da li se Suvara nalazi na teritoriji Republike Srpske, niti ga to zanima, jer je njegova obaveza bila da institucije koje su nadležne za pojedina pitanja završe svoj posao. Ministar zdravlja i socijalne zaštite Srpske Dragan Bogdanić izrazio je nadu da će svi učesnici u izradi pravilnika o lijekovima uskoro završiti posao i da će ga usvojiti Savjet ministara BiH. – U proteklom periodu Svjetska banka je napravila analizu mogućih ušteda, ako bi bio usvojen novi pravilnik – podsjetio je Bogdanić. On je naglasio da ne postoji nijedan razlog da stanovništvo u Republici Srpskoj i BiH plaća skuplje lijekove nego u okruženju. Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Gluhaković izjavio je da je Srpska postala prepoznatljiva u Evropi po banjskom turizmu, u okviru kojeg je zabilježeno povećanje dolaska gostiju od 25 odsto. Gluhaković je rekao da je Banja Vrućica u Tesliću prošle godine imala 20 odsto više gostiju iz inostranstva u odnosu na godinu ranije. – Kandidovali smo da budemo domaćin velike balkanske konferencije “Balkan spa 2016” i da to bude Banja Vrućica u Tesliću i Banja Slatina u Laktašima – rekao je Gluhaković odgovarajući na poslanička pitanja. Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Јasmin Komić rekao je da je iz Fonda “Dr Milan Јelić” od 2007. godine stipendirano 1.714 stipendista za šta je izdvojeno 8,4 miliona KM. On je naveo da je prošle godine bilo 136, a da će ove godine biti 154 stipendista. – Zadnja uplata bila je prošlog mjeseca i očekujemo da će to biti nastavljeno – kaže Komić.

11.04…Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, nakon utvrđivanja dnevnog reda, nastavljena je poslaničkim pitanjima članovima Vlade Republike Srpske. Poslanici će razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije po hitnom postupku. Biće razmatrani i prijedlozi zakona o metrologiji u Republici Srpskoj, o izmjenama Zakona o elektronskom poslovanju Srpske i o izmjenama i dopunama Zakona o javnim skijalištima. Narodna skupština će razmatrati i nacrte zakona o javnim tužilaštvima Republike Srpske, o pravosudnom ispitu u Srpskoj, te o izmjeni Zakona o radnim odnosima u državnim organima na prijedlog poslaničke grupe Napredna Srpska. Na zahtjev Vlade Republike Srpske u dnevni red je uvršten po hitnom postupku Prijedlog zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Srpske i nije prihvaćen prijedlog Kluba poslanika SDS-SRS da ovaj prijedlog zakona bude razmatran u formi nacrta. O apsolviranim tačkama dnevnog reda poslanici bi trebalo da se izjašnjavaju sutra. Prethodno, u nastavku 10. redovne sjednice poslanici su usvojili Strategiju razvoja obrazovanja Srpske od 2016. do 2021. godine čiji je cilj unapređenje kvaliteta obrazovanja na svim nivoima. Nije prihvaćen amandman Koalicije “Domovina” kojim je predviđeno uvođenje kategorije “bosanski jezik”. Poslanici su usvojili izvještaj Anketnog odbora za utvrđivanje činjenica o djelovanju nadležnih organa i organizacija u vezi sa poplavama u maju 2014. godine u kojem se navodi da Vlada Srpske treba da preispita i kompletira postojeći regulatorni okvir i donese strateške i operativne planove odbrane od poplava. Usvojen je i izvještaj Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Srpske o održanom okruglom stolu o temi “Zaštita i spasavanje ljudi i materijalnih dobara u vanrednim situacijama – mjesto i uloga Cvilne zaštite”. U ovom izvještaju se navodi da su najveće slabosti, kada se posmatra trenutno stanje sistema Civilne zaštite u Republici Srpskoj, nedovoljna kadrovska i stručna popunjenost, te problemi u finansiranju na nivou lokalnih zajednica i Srpske. Poslanici su usvojili informaciju o aktuelnom stanju bezbjednosti u Republici Srpskoj u kojoj se navodi da problemu terorizma treba pristupiti krajanje odgovorno, prvenstveno na osnovu praćenja mogućnosti ugrožavanja u konkretnoj situaciji, te preduzimati brzo i efikasno odgovarajuće mjere. Usvojena je informacija o aktivnostima Republike Srpske u oblasti institucionalne i regionalne saradnje. Goran Račić nije izabran za predsjednika Upravnog odbora Agencije za osiguranje Srpske, kao ni Ranko Mijić za člana Upravnog odbora, jer nisu dobili dovoljan broj glasova. Poslanici su juče razmotrili Izvještaj Anketnog odbora za utvrđivanje činjenica o djelovanju nadležnih tokom poplava 2014. godine. Konstatovano je da je u majskim poplavama 2014. godine poginulo 19 lica, a ukupna šteta dostigla dvije milijarde. Doboj, prema izvještaju Anketnog odbora, nije blagovremeno upozorio građane na nadolazeći plavni talas.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *