“Ovi ciljevi predstavljaju i jačanje konkurentnosti sektora poljoprivrede kroz povećanje nivoa investicija, povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje”, rekao je Pašalić u Narodnoj skupštini Republike Srpske, obrazlažući Nacrt strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske od 2015. do 2020. godine.
Pašalić je naveo da su strateški ciljevi i održivo upravljanje prirodnim resursima, ublažavanje posljedica klimatskih promjena, uravnotežen integralni ruralni razvoj, kao i sistemska podrška razvoju sektora poljoprivrede ruralnih područja.
Pašalić je istakao da će politike podrške za realizuaciju strateških ciljeva biti suštinski reformisane i orijentisane na tri glavne sfere uticaja: politiku podrške poljoprivrednoj proizvodnji, podrške restrukturisanju poljoprivrede i politiku ruralnog razvoja.
On je rekao da su glavni elementi reforme, odnosno instrumenti za realizaciju ciljeva, reforma dosadašnje politike podsticaja i uvođenje direktnih plaćanja u biljnoj proizvodnji po jedinici površine, a u stočarskoj proizvodnji po uslovnom grlu, dok će rezultat biti povećanje stepena obradivosti poljoprivrednog zemljišta.
“Neophodno je podržati veću slobodu proizvođača u vezi sa izborom poljoprivredne proizvodnje podstičući male proizvođače da budu veći, a veće proizvođače da budu još veći, te zadržavanje podsticaja po proizvodu samo za strateške proizvode – pšenicu i mlijeko”, istakao je Pašalić.
On je rekao da su elementi reforme povećanje produktivnosti poljoprivredne proizvodnje kroz intenzivniji transfer informacija i znanja i unapređenje tehničko-tehnološkog nivoa i poslovnih rezultata poljoprivrednih proizvođača, sagregacija dohotka poljoprivrednih proizvođača kroz unapređenje poljoprivrednog osiguranja, finansiranje javnog skladištenja i subvencionisanje interventnog otkupa.
Pašalić je rekao da su elementi reforme i jačanje konkurentnosti sektora poljoprivrede kroz povećanje nivoa investicija u stočarstvu, ribarstvu, biljnoj proizvodnji, nabavci poljoprivredne mehnizacije, navodnjavanju i odvodnjavanju, podrška uvođenju kvaliteta i podizanja svijesti o bezbjednosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
On je dodao da su elementi reforme podrška povezivanju poljoprivrednih proizvođača u udruženja zadruge i klastere, podrška investicijama u male kapacitete na samim gazdinstvima, unapređenje plodnosti i kvaliteta i obradivosti poljoprivrednog zemljišta, te podrška razvoju ruralnih područja.
Rasprava u skupštinskim klupama
Poslanik SNSD-a Drago Tadić smatra da Vlada Republike Srpske treba da usvoji određene mjere kojima će subvencionisati i podsticati poljoprivredna gazdinstva da budu mala preduzeća koja će zapošljavati članove porodica poljoprivrednika.
Tokom rasprave u Narodnoj skupštini o Nacrtu strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Srpske 2015-2020. godine, Tadić je rekao da se zalaže za zaštitu domaće proizvodnje, uvođenje plavog dizela i da se obezbjedi veća pristupačnost kredita poljoprivrednim proizvođačima.
Poslanik SDS-a Davor Šešić smatra da je ova strategija loše sačinjena i da nije provodiva.
“Nedopustivo je što u izradi strategije nisu konsultovani poljoprivredni proizvođači”, rekao je Šešić.
Poslanik SRS Republike Srpske Milanko Mihajlica rekao je da je nedopustivo što raspravi o ovako važnom dokumentu ne prisustvuje resorni ministar Stevo Mirjanić.
Odgovarajući Mihajlici, potpredsjednik Vlade Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da ministar Mirjanić ima zdravstvenih problema i da je na bolovanju.
Poslanik SDS-a Miladin Stanić smatra da se ova strategija ne razlikuje od prethodne i da je poljoprivredna proizvodnja u Republici Srpskoj u silaznoj putanji.
Poslanik SNSD-a Vesna Jungić mišljenja je da je strategija veoma dobar dokument koji će unaprijediti razvoj poljoprivredne proizvodnje u Republici Srpskoj.
Tadić: Netačne tvrdnje opozicije
Poslanik SNSD-a Drago Tadić demantovao je tvrdnje opozicije da aktuelna vlast SNSD-a u proteklom periodu nije ništa uradila u oblasti poljoprivrede u Republici Srpskoj.
Tokom rasprave u parlamentu Srpske o Nacrtu strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske 2015-2020. godine, Tadić je rekao da je aktuelna vlast SNSD-a od 2006. godine, za razliku od SDS-a kada je bio na vlasti, izdvojila znatno veća sredstva u agrarnom budžetu.
On je naveo da je vlast SDS-a 2005. godine za poljoprivredu izdvojila 32 miliona KM, dok je vlast SNSD-a 2007. godine za razvoj poljoprivrede i sela izdvojila 71 milion KM, nakon čega se taj iznos kreće od 80 do 60 miliona KM.
Poslanik DNS-a Duško Ivić smatra da u ovoj strategiji treba biti zastupljeno više konkretnih projekata za podršku poljoprivrednim proizvođačima.
Poslanik SDS-a Miladin Stanić navodi da resorno ministarstvo treba da daje podsticaje gazdinstvima koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom i da im dodjeljuje zemljište na obradu.
Poslanik NDP-a Dragan Čavić smatra da nema smisla praviti strategiju, koja se ne može pokriti realnim finansijskim sredstvima.
Poslanik SNSD-a Vesna Jungić ističe da je riječ o vrlo korektno napisanom strateškom dokumentu, koji ostavlja prostora da se poboljšaju mjere za unapređenje poljoprivrede u Republici Srpskoj.