NS RS o Budžetu i Ekonomskoj politici za 2015. godinu

December 26, 2014, 7:45 pm

Današnje zasjedane počelo je u 17,00 i, kako je najavljeno, biće nastavljeno i tokom vikenda. Ova dva važna dokumenta potrebno je usvojiti do kraja godine.

Poslanicima se već obratila predsjedica Vlade RS Željka Cvijanović koja je rekla da seočekuje stabilizacija privrednih kretanja, te da se procjenjuje da će stopa realnog rasta BDP-a u ovoj godini iznositi 0,1 odsto, a u 2015. godini 1,9 odsto, čemu će najviše doprinijeti povećanje izvoza, te značajna investiciona ulaganja.

Cvijanovićeva je, predstavljajući u Narodnoj skupštini Srpske Prijedlog ekonomske politike za 2015. godinu, navela da su procjene za 2014. i 2015. godinu dosta oprezne u odnosu na procjene koje su uradile druge finansijske institucije za BiH, poput MMF-a 3,5 odsto, ili DEP-a od 3,4 odsto. Ona je podsjetila da je nakon rasta privredne aktivnosti u 2013. godini, kada je realni rast BDP-a iznosio 1,9 odsto ostvaren rast i u prvom kvartalu 2014. godine od 0,4 odsto, a da je u drugom kvartalu došlo do pada privredne aktivnosti zbog poplava, sa stopom realnog rasta BDP-a od minus 0,9 odsto. “Događanja u vezi sa poplavama u znatnoj mjeri izmijenila su program rada Vlade i Narodne skupštine Republike Srpske u 2014. godini. Šteta i gubici od poplava i klizišta se još procjenjuju, a preliminarne procjene štete za Republiku Srpsku kreću se u visini jednog godišnjeg budžeta Republike, dakle 1,9 milijardi KM”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da su ključne reformske oblasti Vlade za 2015. godinu oporavak privrede i novi privredni rast, reforma javnog sektora, fiskalna konsolidacija, očuvanje socijalne sigurnosti i evropski put Republike Srpske.
Prema njenim riječima, privredni rast i zapošljavanje su prioritet, a da bi se to postiglo potrebno je dodatno rasterećenje privrede, kroz fiskalne i druge mjere, stvaranje povoljnijih uslova za poslovanje i reforma tržišta rada.
Premijer Srpske je naglasila da je Republika Srpska ponovo, nakon provedenih opštih izbora, prva u BiH pristupilka konstituisanju zakonodavne i izvršne vlasti, kao i usvajanju planskih godišnjih dokumenata kao što su Ekonomska politika i Budžet za 2015. godinu.

Podrška privredi i povećanje zaposlenosti u realnom sektoru

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da su privredni rast i zapošljavanje prioritet ekonosmke politike u 2015. godini, a da bi se to postiglo potrebno je dodatno rasterećenje privrede kroz fiskalne i druge mjere, stvaranje povoljnijih uslova za poslovanje i reforma tržišta rada.Tokom predstavljanja dokumenta Ekonomske politika za 2015.godinu u parlamentu Republike Srpske, Cvijanovićeva je naglasila da će, i nakon uvođenja neoporezivog dijela dohotka od 200 KM i rasterećenja privrednika od gotovo 400 KM na godišnjem nivou po radniku, posebna pažnja biti posvećena iznalaženju optimalnog poreskog opterećenja oporezivanja rada, a sve u cilju dodatne podrške privredi za povećanje zaposlenosti u realnom sektoru. “Postoji opredjeljenje da se definišu nove politike za dodatno rasterećenje rada za novozaposlene radnike na određeni vremenski period. Eliminisaće se poreska konkurencija u okviru BiH kroz ujednačavanje oporezivanja dohotka od kapitala”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da će se pored toga donijeti Zakon o poreskom sistemu Republike Srpske, koji će predstavljati pravni osnov za uspostavljanje Registra svih fiskalnih i “parafiskalnih” davanja, kao i osnov za jedinstvenu kontrolu uvođenja, visine i vrste svih davanja, a što će dovesti do rasterećenja i ukidanja parafiskalnih davanja.
Cvijanovićeva je rekla da će sa istim ciljem, biti izmijenjen i Zakon o administrativnim taksama, gdje će se sagledati visina i osnov pojedine takse i odrediti optimalan iznos taksenog opterećenja u odnosu na uslugu za koju se ta taksa plaća.
“Radiće se novi Zakon o porezu na dobit kojim će se bolje pojasniti i definisati određeni pojmovi koji bitno utiču na utvrđivanje poreske osnovice poreza na dobit, a time i na samo poresko opterećenje”, napomenula je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, opredjeljenje je da se i dalje nastavi sa politikom umanjenja poreske osnovice poreza na dobit za izvršena ulaganja u opremu, postrojenja i nepokretnosti za obavljanje vlastite registrovane proizvodne djelatnosti.
Cvijanovićeva je podsjetila da je izvršeno umanjenje poreske osnovice poreza na dobit u iznosu od 82 miliona KM u 2012. godini, od čega je polovina ulaganja izvršeno u prerađevačku industriju, dok je iznos umanjenja za 2013. godinu iznosio 118 miliona KM, što je 36 miliona više nego u 2012. godini, i takođe, preko 55 odsto je uloženo u prerađevačku industriju.
Ona je rekla da će u domenu oporezivanja nepokretnosti, u saradnji sa Savezom opština i gradova Republike Srpske, u 2015. godini utvrditi jedinstvena poreska stopa za oporezivanje nepokretnosti za sve jedinice lokalne samourave, kao i povoljniji poreski tretman nepokretnosti koje se koriste u proizvodne svrhe.
“Pored toga, donijeće se i Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza, u kome će se jasno precizirati rokovi plaćanja obaveza, da bi poboljšali likvidnost privrede”, naglasila je premijer Srpske.
Ona je rekla da će se sa istim ciljem implementirati Zakon o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije, koji zbog zahtjevnih pripremnih aktivnosti nije počeo sa realizacijom u 2014. godini.
Cvijanovićeva je rekla da će se donijeti i novi Zakon o stečajnom postupku, kojim će se na drugačiji i efikasniji način urediti kontrola i nadzor nad radom stečajnih upravnika.
Ona je navela da je ovo potrebnmo u cilju obezbjeđenja uslova za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta i efikasnije sprovođenje stečajnog postupka, kao i efikasnije reorganizacije privrednih društava i transparentnijeg namirenja stečajnih povjerilaca.
Prema njenim riječima, Zakonom o sudskim taksama izvršićemo smanjenje obaveza privrednog društva prilikom otvaranja postupka stečaja ili likvidacije, na nivo koji odgovara troškovima prilikom registracije privrednih društava.
“Reformama na tržištu rada, novim Zakonom o radu i novim Zakonom o državnim službenicima, omogućiće se veća fleksibilnost na tržištu rada, što će u značajnoj mjeri povećati produktivnost rada u svim oblastima”, zaključila je premijer Srpske.

Reforma javnog sektora

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je planirana reforma javnog sektora sveobuhvatna, počevši od reforme Vlade i republičke uprave, preko određenih reformi u lokalnoj samoupravi, javnim preduzećima, te zdravstvenom i finansijskom sektoru.
Cvijanovićeva je rekla da su planirane određene izmjene u sektoru obrazovanja, od predškolskog do visokog obrazovanja, sa opredjeljenjem adekvatnog rangiranja visokoškolskih ustanova i pooštravanja kriterijuma izbora u nastavnička i saradnička zvanja.
Ona je navela da se smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi planira postići takozvanim prirodnim odlivom zaposlenih, a kada je riječ o mjeri stvaranja pravnog okvira za broj zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave, biće doneseni podzakonski akti kojim će biti utvrđene smjernice o unapređenju ekonomičnosti rada opštinskih/gradskih uprava.
Premijer Srpske je dodala da reforma javnih preduzeća ima za cilj efikasno i profitabilno poslovanje i veću odgovornost za upravljanje, a predviđa, između ostalog, i racionalizaciju broja radnika, izjednačavanje plata sa platama zaposlenih u javnoj upravi, veću kontrolu trošenja sredstava.
Ona je navela da konsolidacija, odnosno reforma zdravstvenog sektora, osim promjena u organizaciji i radu, podrazumijeva i usklađivanje broja zaposlenih sa standardima i normativima u zdravstvu, i to medicinskog i nemedicinskog kadra, racionalizaciju mreže javnih zdravstvenih ustanova, uvođenje trezorskog sistema poslovanja bolnica i domova zdravlja, te punu odgovornost osnivača i rukovodilaca za funkcionisanje i poslovanje zdravstvenih ustanova.
“Radi obezbjeđenja dodatnih sredstava za finansiranje zdravstvene zaštite, Vlada Republike Srpske daje podršku za izdvajanje dijela sredstava iz akciza na duvan i alkohol, kao i povećanje obuhvata stanovništva obaveznim zdravstvenim osiguranjem, prvenstveno stavljanjem u vezu subvencija u poljoprivredi sa uplatom doprinosa”, rekla je Cvijanovićeva u parlamentu Srpske predstavljajući Prijedlog ekonomske politike za 2015. godinu.
Ona je dodala da će se stabilizacija finansijske situacije u Fondu zdravstvenog osiguranja postići, pored obezbjeđenja dodatnih sredstava za finansiranje zdravstvene zaštite, restrukturisanjem obaveza, uz iznalaženje načina za dodatne uštede, kao i promjene u organizaciji i radu Fonda, donošenjem novog Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Fiskalna konsolidacija kroz smanjenje javne potrošnje

Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da Vlada Srpske namjerava da ostvari fiskalnu konsolidaciju putem smanjenja javne potrošnje i poboljšanjem naplate javnih prihoda, ali i kroz efikasniji rad kontrolnih organa i pojačanu kontrolu trošenja javnih sredstava.
Predstavljajući u Narodnoj skupštini Prijedlog ekonomske politike za 2015. godinu, Cvijanovićeva je navela da se od mjera predviđenih ovim dokumentom, koje su u funkciji fikskalne konsolidacije, mogu izdvojiti uspostavljanje registra svih podsticaja i subvencija iz budžeta Republike i jedinica lokalne samouprave radi bolje kontrole namjenske upotrebe budžetskih sredstava.
“Nova politika zaduženja ima za cilj da se kreditna sredstva plasiraju isključivo u projekte koji će imati značajan uticaj na privredni rast i zapošljavanje. S ciljem uspostavljanja efikasne i uprave koja manje košta biće izvršena racionalizacija javna uprave”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da mjere za racionalizaciju javne uprave uključuju ograničavanje fonda plata, zamrzavanje zapošljavanja, smanjenje broja zaposlenih koji se planira postići takozvanim prirodnim odlivom i drugo.
Cvijanovićeva je dodala da će se smanjenje prihoda u budžet po osnovu planiranog rasterećenja privrede jednim dijelom nadomjestiti uvođenjem progresivnih stopa poreza na dohodak fizičkih lica i dvije stope poreza na dobit.
“Osim stope od 10 odsto uvela bi se stopa od 20 odsto – stopa poreza po odbitku za plaćanja stranim pravnim licima”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, očuvanje socijalne sigurnosti zasniva se na očuvanju stepena dostignutih prava penzionera i boračke populacije, te na unapređivanju socijalne, porodične i dječje zaštite.
“Planirani iznosi u budžetu za socijalne kategorije stanovnoštva potvrđuju da reforme neće dovesti u pitanje dostignuti nivo davanja”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je planirano uvođenje i instituta bruto plate u odgovarajuću zakonsku regulativu da bi motivisali radnike da se brinu o iznosu bruto plate.
S ciljem utvrđivanja realne ponude radne snage na tržištu rada, kaže Cvijanovićeva, biće obezbjeđeno da se evidencije nezaposlenih lica iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, koji su na evidenciji zbog zdravstvenog osiguranja, vode u Fondu zdravstvenog osiguranja, jer ne čine aktivnu ponudu radne snage.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *