Novinari ostaju pri zahtjevu: Stop kriminalizaciji klevete! (VIDEO)

May 17, 2023, 1:07 pm

Novinari i medijska zajednica, ili bar dio nje, ne odustaje od svog zahtjeva da se povuče dopuna Nacrta Krivičnog zakonika Republike Srpske. Međutim, ne vjeruju da će Vlada Republike Srpske poslušati medijsku zajednicu, jer sve govori u prilog tome da će kleveta i uvreda biti kriminalizovana. Koje su posljedice toga u emisiji “Potez” govorili su urednici, novinari i eksperti za medije i komunikacije.

– Zakon je toliko nakaradan da ne postoji način da se on modifikuje, da je prosto jasno da tu popravke nema – rekla je gostujući u emsijiji “Potez” TV K3 Sandra Gojković – Arbutina, glavna i odgovorna urednica “Nezavisnih novina”, obrazlažući razloge zbog kojih novinarska zajednica u Srpskoj traži povlačenje dopuna Nacrta Krivičnog zakonika Republike Srpske. Navodi da se mediji u posljednja dva mjeseca spominju u jako lošem kontekstu, kao da se želi pokazati koliko je nužno donijeti ovaj zakon.

– Namjerno se izbjegava ono što je najspornije za medije i za svakog pojedinca. Vi ako sada dobijete tužbu za klevetu i ako ona uđe u krivični postupak, u situaciji ste da vaš medij ne može da posluje, jer nemate potvrdu da nista u krivičnom postupku, kao pojedinac ne možete da dobijete posao, ni vizu, a postupak može da traje tri do pet godina – pojašnjava Sandra Gojković- Arbutina, glavna i odgovorna urednica “Nezavisnih novina”.

Ukoliko kleveta i uvreda, koja je posebno široko postavljena u ovom zakonskom rješenju, bude uvedena u Krivični zakonik Srpske, koje su posljedice?

-To znači da će neko imati mogiućnost ili mehanizam da novinara koji je iznio čak i istinit stav može krivično da goni – kaže novinarka Snežana Mitrović.

Jedna od spornih odredbi je ona koja se odnosi na iznošenje ličnih i porodičnih prilika, koje bi se tretiralo kao najstrože krivično djelo. Na pitanje šta to u stvari znači, sagovornice odgovaraju “legalizacija nepotizma”.

Podsjećajući da su prije nekoliko godina u Srpskoj bili mediji ti kojima su građani najviše vjerovali, Nataša Tešanović, ekspert za medije i komunikacije, kaže da će ovim zakonskim rješenjem sada najviše biti ugroženi istraživačko novinarstvo i novinarska satira.

– Prosto zato što će ozbiljni novinari više puta odvagati ne želeći da uđu u nešto što može da bude pogubno i za njih i za novinarsku kuću – kaže Nataša Tešanović, ekspert za medije i komunikacije.

Sagovornice poručuju da se ne boje istine, da priželjkuju da svako radi svoj posao, ali da je sporno ko će i kako provoditi zakon.

– Jednostavno je pitanje da li će tužilac da se jednako odnosi prema mojoj tužbi prema visokom funkcioneru i njegovoj prema meni. Znamo da neće – kaže Sandra Gojković- Arbutina, glavna i odgovorna urednica “Nezavisnih novina”.

Još spornije je što pomenuto zakonsko rješenje neće regulisati problem društvenih mreža.

-Ne može da bude isto. Jedno je tradicionalni medij, a drugo portal, blog, nalog na društvenoj mreži, koji može svako da otvori, avatari, botovi… Kako ćete uopšte taj prostor da uredite sa jednim ovakvim zakonom – kaže Nataša Tešanović, ekspert za medije i komunikacije.

Osvrćuči se na ono što predviđa zakon, ali i na samu raspravu o njemu u NSRS, sagovornici primjećuju da zakon ne tretira, čak i ne spominje – javni interes.

(TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *