Novinari objasnili poslanicima zbog čega su sporne izmjene Krivičnog zakonika, stigao odgovor iz SNSD-a

March 13, 2023, 2:55 pm

Novinari i predstavnici nevladinog sektora u Srpskoj, na sastanku sa šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini, iznijeli su razloge zbog kojih traže odustajanje od izmjena Krivičnog zakonika kojima se kriminalizuje kleveta i uvreda.

Predstavnici poslanika iz vlasti u poručili da ni oni nisu zadovoljni svim predloženim odredbama Nacrta zakona o izmjenama i dopunama KZ RS, ali da su stava da on treba da bude usvojen u Nacrtu, nakon čega slijedi javna rasprava.

Predstavnici opozicionih stranaka su podržali stavove novinara.

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka, Siniša Vukelić, nakon sastanka je izjavio da je na poslanike apelovano da Nacrt vrate predlagaču jer će on potpuno ugušiti medijske slobode, smanjiti građanska prava koja su u Ustavom zagarantovana, ugroziti preostali mali broj objektivnih medija, ali i sve građane.

– Oni možda ne znaju dovoljno, ali po ovom zakonu oni mogu platiti kaznu koja se kreće do 120.000 KM ako lajkuju nečiji tvit, nečiju objavu na Fejsbuku, ukoliko nešto napišu u Viber grupi ili kažu u kafani. Ovakve represivne mjere uvoditi u Republici Srskoj, u ovakvom ambijentu, sa loše uređenim pravosuđem, koje ni sada nema ustaljenu sudsku praksu kada sudi po postojećem Zakonu o kleveti, gdje su znatno niže kazne, zaista je neprimjereno i samo šalje dodatnu poruku koji je cilj predlagača ovakvog zakona – rekao je Vukelić.

Kako kaže, posebno zabrinjava stav iz SNSD da je, što se tiče njih, odluka donesena i da će oni podržati Nacrt ovog zakona i da će ići u javnu raspravu.

– To su argumenti koji smo čuli i od predsjednika Republike Srpske i premijera Republike Srpske. Mislim da ne možemo govoriti o kvalitetnoj javnoj raspravi zato što kleveti i uvredi nije mjesto u KZRS. To treba ostati u građanskoj parnici. Imam utisak da neki šefovi poslaničkih lubova, kao ni ministar Bukejlović, nisu ni pročitali taj zakon. Djelovali su iznenađeni na neke odredbe koje se predviđaju ovim Nacrtom. Dobro je što su došli da nas saslušaju, ali čini se da je ta odluka donesena kod nekoga ko je iznad njih i može im reći da podignu ruku za tekst ovakvog zakona. Iako i oni kažu da su potrebne brojne korekcije. I sam premijer je rekao da se ne slaže sa velikim dijelom teksta Nacrta zakona. Premijer koji je na Vladi usvojio takav tekst zakona i uputio ga su skupštinsku proceduru. To je nevjerovatno! On sam treba da traži da taj zakon bude povučen. Zar treba da predlažete nešto sa čim se ne slažete – upitao je Vukelić.

Izvršna direktorka Transparensi internešenel BiH, Ivana Korajlić, naglasila je da bilo kakvo uvođenje klevete, uvrede i ostalih odredbi koje su predložene kroz KZRS, nije prihvatljivo.

-Ukoliko se već želi unaprijediti medijski prostor, treba da se radi na zakonima o informisanju, o transparentnosti vlasništva nad medijima, da se radi na unapređenju efikasnosti pravosuđa pri pružanju zaštite bilo kojem građaninu od klevete i uvrede. Nažalost, ono što smo vidjeli, bez obzora na brojne primjedbe koje su sami poslanici imali na nacrt, vidjeli smo izjavu i iz vladajuće koalicije da će ga podržati – rekla je Korajlićeva.

Kako kaže, zabrinjavajuće je i da nismo uošte čuli zbog čega donositi ovakve izmjene KZRS, zbog čega nisu efikasni postojeći mehanizmi, osim toga da su pojedini prestavnici vlasti nezadovoljni načinom na koji mediji izvještavaju o njima i njihovim porodicama.

– To je jedina argumentacija, nažalost. Očigledno je od starta namjera da su ove izmjene usmjerene samo na zaštitu pojedinaca na vlasti i progon svakog onoga čije izvještavanje, pisanje, govor ili bilo šta drugo, se nekom ne sviđa. Svima mora da bude jasno, neće ovo uticati samo na medije, na novinare, nevladine organizacije, ili neke „otuđene centre moći“ kako se to pokušava predstaviti. Ovo će uticati na svakog građanina koji bilo šta objavljuje, piše, bilo kakve informacije iznosi, pronosi i govori, a da ga čuje više ljudi u isto vrijeme – rekla je Korajlićeva.

Tokom diskusije, predstavnici klubova poslanika PDP, Pokrez za Državu i Lista za pravdu i red bili su za povlačenje Nacrta zakona o izmjenama i dopunama KZ RS.

– Šta je suština? Dvije temeljne stvari koje ugrožavaju društvo. Prvo, nisu pogođeni samo novinari, nego svi. Možete stradati i na nekom dječijem rođendanu gdje ćete ispričati pošalicu koju će radikalni pripadnik stranke shvatiti kao nečiju uvredu. Ako prijavi to policiji, policija mora da reaguje, jer je krivično djelo. Drugo, bukvalno se stvara neka vrsta zaštitnog štita oko funkcionera, ne smijete ih pogledati onako kako oni ne žele. To je povratak verbalnog delikta, ubija se svaka kritička misao velikim kaznama – rekao je šef Kluba PDP, Igor Crnadak.

On je, karikirajući odredbe KZRS, rekao da bi mogao da bude kažnjen ako kaže da je Srđan Todorović (šef Kluba SP i direktor Fonda za zaštitu životne sredine RS) istovremeno na dvije funkcije, ako u tom slučaju neko u njegovoj porodici kaže da je povrijeđen tom izjavom.

Todorović mu je na to odgovorio: „Hajde onda da mijenjamo zakon“.

Srđan Todorović se na početku diskusije ogradio da oni ne predlažu zakon, nego da su samo došli da čuju stav novinarske zajednice.

– Nije rješenje da kopamo rovove. Mislim da nacrt treba dodatno usaglasiti kako ne bi došlo do širokih tumačenja. Da to bude propis koji će zaštititi onog ko govori istinu, a istovremeno kazniti laži. Slažem se da zajedno trebamo pokrenuti donošenje propisa koji će zaštititi novinare. Službeno lice ili tako nešto – rekao je, između ostalog, Todorović.

Šef Kluba poslanika SNSD, Igor Žunić, naglasio je da je spreman na dijalog sa novinarima i NVO sektorom.

– Kako sam razumio, cilj zakona je čišćenje medijskog i javnog prostora kod nas. Ne znam da li je ovo najbolji način, ali namjera je takva. Ovo, zajedno sa izmjenama Zakona o kleveti, donošenje zakona o informisanju, o transprentnosti medija… Odluka SNSD je da Nacrt bude usvojen i da se ide na raspravu od 60 dana. Ne mislim da su ovo idealna rješenja, boriću se da ih popravimo. Možda da se nađe neko drugo rješenje koje će urediti javnu scenu – rekao je Žunić.

Poslanik Liste za pravdu i red, Zagorka Grahovac, zahvalila se medijima na velikom trudu koga su uložili da bio javnosti ukazali na to koliko su predložene izmjene zakona loše.

– BiH je prije 20 godina prva na Zapadnom Balkanu dekriminalizovala klevetu. Ovo je veliki korak unazad – rekla je ona.

Novinar Aleksandar Stojanović optužio je vlast da ovim Nacrtom zakona „kolje vola zbog kile mesa“, odnosno da guši sve medije zbog nekolicine kojima su nezadovoljni i koji ne rade časno.

– A, nećete riješiti ono što želite. Po predloženom rješenju, ja imam dokaze da je neko ukrao pare, imam privatnu prepisku, a ne smijem to da objavim jer je zabranjeno. Ovo je odvratno. Zatvorićete medije, otjeraćete mlade ljude od medija – rekao je on.

Branimir Đuričić, ispred Udruženja novinara Republike Srpske, rekao je da se Nacrt zakona u ovom sadržaju ne može prihvatiti. On je stava da sa izmjenama treba odugovlačiliti dok se ne nađe prihvatljivo rješenje.

– Ali, treba naći i način da kolege imaju i veću odgovornost – rekao je on.

Srpskainfo.com (Foto: RINIGER)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *