Novinari i aktivisti iz Republike Srpske predstavili su rezultate posjeta Beču, Strazburu i Briselu na kojima su tamošnje zvaničnike upoznali sa problemima koji nam slijede ako vlasti Republike Srpske istraju i usvoje izmjene Krivičnog zakonika o kriminalizaciji klevete i uvrede, kao i zakona o registraciji stranih agenata.
Proteklih dana održano je više sastanaka sa zvaničnicima institucija EU, Savjeta Evrope, OEBS i Međunarodnog institutu za medije.
Posjetili su i Grupu prijatelja OEBS za bezbjednost novinara, kao i Međunarodnu federaciju novinara.
U grupi novinara i aktivista bili su Dejan Šajinović iz “Nezavisnih novina”, Nikola Morača iz “EuroBlica” i Vanja Stokić iz “eTrafike”, aktivistkinja i pravnica Jovana Kisin Zagajac i Ivana Korajlić, izvršna direktorka kancelarije Transparensi Internešenel u BiH u Banjaluci.
– Ideja je bila sa se predstavnici upoznaju sa ambijentom u kome rade novinari, ali i sa stanjem demokratije u Republici Srpskoj. Nadamo se da najavljene izmjene KZRS nikada neće doći u Narodnu skupštinu u formi prijedlog – rekao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.
“Svako ima pravo na slobodu izražavanja” Ombudsmani o izmjenama Krivičnog zakonika Srpske
Jovana Kisin Zagajac je istakla da borba za ljudska prava ne poznaje ni jednu državnu ni entitetsku granicu.
– To sam isticala u sve i jednom razgovoru. Isticala da se u Srpskoj ne poštuju pravni standardi EU i Savjeta Evrope, Evropskog suda. Procesi pred Evropskim sudom traju do osam godina, tako da će biti kasno da se djeluje ako stupe na snagu izmjene i dopune KZRS – rekla je ona.
Dejan Šajinović je naglasio da su sagovornici znali situaciju u BiH, ali da je važno da iz lične perspektive vide sa kakvim se problemima susreću novinari aktivisti u BiH.
– Osnov svih institucija su ljudska prava. Braneći prava, branimo institucije. Ovo je borba za svakog građanina Srpske. Devedeset odsto građana nema veze, oni se moraju osloniti na institucije. Društva ne postaju demokratije ili diktature preko noći. Ako budu usvojene izmjene KZRS svanuće novi dan. Ništa se neće desiti no za sedam dana, godinu dana. Ali postepeno će to biti put bez povratka – rekao je Šajinović.
Prema riječima Ivane Korajlić najbolje bi bilo da nije bilo potrebe da se od međunarodnih institucija traži da apeluju na vlast u Srpskoj.
– To ne bi bilo potrebno da vlast sluša stav građana. Javna rasprava je bila farsa. Ministarstvo pravde je već reklo da su sve što imaju reći, rekli u Nacrtu. Od institucija u Briselu smo dobili uvjeravanje da će se dodatno obraćati institucijama Srpske. Ovo će uticati i na izvještaj EU o napretku BiH – kaže Korajlićeva.
Naš novinar Nikola Morača je izjavio da je stekao utisak sa su napravili popriličnu buku ovom posjetom.
– Kada vidite da vas slušaju, da zapisuju, znate da to nije običan sastanak. Nadamo se da ovaj zakon neće biti usvojen, da ćemo moći normalno da radimo svoj posao. Ako ga usvoje, biće jako teško. Bilo je riječi o tome da kriminalizacija klevete postoji i u nekim zemljama EU. Da, ali BiH nema nezavisno pravosuđe – rekao je Morača .
Vanja Stokić je podsjetila da je održano 16 sastanaka sa oko 70 ljudi i da je na većini njih vidjela da su šokirani.
– Iskoristila sam i priliku da ih upoznam i o trećem zakonu, koji se najavljuje, to je zakon o medijima, koji će sigurno biti jako težak po nas – rekla je Stokićeva.
Srpskainfo