Cijene goriva na svjetskim berzama su porastu, a taj trend rasta odražava se i na našu zemlju, pa se tako u narednim danima očekuju veće cijene naftnih derivata za preko 10 feninga po litri. Moguće je da će, u zavisnosti od dešavanja na svjetskoj berzi, cijena goriva dodatno rasti. Sve ovo se odražava i na rast cijena osnovnih životnih namirnica. I dok građani jedva preživljavaju, vladajuće elite nemaju najbolji odgovor na trenutno stanje.
Novi udar na džepove građana u BiH. Zbog rasta cijena na svjetkoj berzi i domaći distributeri počeli su dizati cijene naftnih derivata. Na pojedinim pumpama u Republici Srpskoj gorivo je već poskupjelo za 10 feninga po litru.
Prije ovog poskupljenja, litar dizela u Banjaluci u prosjeku je koštao 2,45 KM, a benzina 2,40 KM. Tačnije, cijena dizela se kretala od 2,43 KM do 2,47KM, a benzina od 2,39KM do 2,43 KM. Trenutno, litar dizela u prosjeku košta oko 2,55 KM, a benzina 2,50 KM, kažu iz Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima RS.
Za BiH dodatni problem mogu predstavljati i sankcije Naftnoj industriji Srbije. Ekonomski analitičari ipak ne vjeruju da će biti značajnih turbulencija jer veletrgovici gorivom u BiH nisu pod ruskim uticajem.
Poskupljenje goriva na benzinskim pumpama znači i druga lančana poskupljenja što je ogroman udar na potrošače.
Iz Uduženja potrošača smatraju da su poskupljenja goriva neosnovana jer dolaskom na vlast nove američne administracije i promjenom njihove energetske politike svakako će doći do pojeftinjenja nafte na svjetskom tržištu. Pozivaju nadležne da zakonskim mjerama zaštite najugroženije kategorije jer se stopa siromaštva konstantno povećava.
Iz Ministartva trgovine i turizma RS odgovaraju da je na snazi Uredba o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena naftnih derivata.
Ovom Uredbom trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine na veliko naftnim derivatima propisuje se maksimalna veleprodajna marža u apsolutnom iznosu od 0,06 KM po litri derivata, dok se trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima propisuje maksimalna maloprodajna marža u apsolutnom iznosu od 0,25 KM po litri derivata. Predmetna Uredba je i danas na snazi, a nadzor nad njenom primjenom vrše nadležni inspekcijski organi, kažu iz Ministarstva trgovine.
Iz resornog ministarstva ističu i da se i ove godine nastavlja kampanja „Društeno odgovorni“ koja podrazumijeva značajno sniženje određenih životnih namirnima. A dok kampanje ne budu dale rezultate na građanima je da se snalaze kako znaju i umiju, jer preživjeti se mora.
(Tekst i foto: TV K3)