Ovaj 43-godišnji inženjer je više od deset godina bio zadužen za razvoj ključnih proizvoda te kompanije, od G-mejla do Androida.
Pičai je veoma omiljen u cijeloj kompaniji, a Blumberg ga opisuje kao tihu i blagu osobu koja ne voli da hvali sebe.
– Izazivam vas da pronađete bilo koga u Guglu ko ne voli Sundara ili nekoga ko misli da je on gad – rekao je Cezar Sengupta, dugogodišnji potpredsjednik Gugla koji je s Pičaijem radio osam godina.
Iako je Pičai danas jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, njegovo detinjstvo obilježila je nemaština. Rođen je u Indiji, odrastao je u dvosobnom stanu u kojem nije imao ni krevet – spavao je na podu dnevnog boravka sa bratom.
Njegova porodica nije imala ni automobil, ni televizor, a prvi telefon dobili su tek kada je imao 12 godina. Pičaija je svejedno privlačila tehnologija od malih nogu, prvenstveno jer mu je otac radio kao elektroinženjer za britanski Dženeral elektrik.
– Došao bih kući i pričao mu o svom radnom danu i izazovima s kojima sam se susretao – kaže Sundarov otac Regunatha.
– Čak i kao veoma mali, bio je veoma radoznao u vezi s mojim posloma- rekao je.
Pičai je studirao metalurgiju na indijskom Institutu za tehnologiju u Kharagpuru, a potom je dobio stipendiju za Univerzitet u Stenfordu, za studije materijala i fiziku poluprovodnika. Avionska karta za Ameriku koštala je više od godišnje plate njegovog oca.
Iako je planirao da završi doktorske studije i bavi se akademskim radom, napustio je Stenford prije završetka školovanja i počeo je da radi kao inženjer u kompaniji za proizvodnju čipova. Od 2004. radi u Guglu.
Tamo je počeo da radi dodatak za Guglovu pretragu u Internet Eksploreru i Fajerfoksu, ali ubrzo predlaže šefovima da bi Gugl mogao da napravi sopstveni internet pretraživač. Iako se tadašnji direktor opirao toj ideji, podržali su ga osnivači kompanije i Gugl je 2008. godine predstavio Hrom – danas najkorišćeniji pretraživač na svim platformama.
Nakon Hroma, Pičai je radio na razvoju operativnog sistema Hrom za laptop koji je popularan u obrazovnom sektoru.
U kompaniji su mu potom davali sve odgovornije zadatke, pa je nadgledao razvoj ključnih aplikacija poput G-mejla i Mapsa. U 2013. godini postao je šef odeljenja razvoja Androida.
Kada je 2014. unapređen u šefa proizvoda, postao je drugi čovjek kompanije, najviše rangirani upravnik kompanije nakon direktora Larija Pejdža.
Njegovo unapređenje hvale kolege iz industrije, ne samo kao lično dostignuћ́e, veћ́ i kao odraz rastuće važnosti Indije u globalnoj tehnološkoj industriji, nakon imenovanja Satije Nadela za direktora Majkrosofta.