Novalić i Zvizdić o nepotpisivanju Pisma namjere

July 7, 2016, 4:52 pm

U skladu s tim, predviđene su i plebiscitarno prihvaćene sve reforme navedene u Reformskoj agendi i Akcionom planu za njeno sprovođenje.

One, između ostalih, podrazumijevaju i prilagođavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, odluku o sistemu Mehanizma koordinacije i usaglašavanje brojnih drugih strategija na bh. nivou.

Sve su ovo aktivnosti koje imaju za cilj ubrzanje puta Bosne i Hercegovine ka evroatlantskim integracijama.

“Činjenica je da se BiH trenutno suočava sa zastojem u ovim procesima i da je njen put BiH ka EU usporen. Svima je poznato da su sredstva Međunarodnog monetarnog fonda namijenjena za proces strukturnog prilagođavanja, odnosno za provođenje nužno potrebnih socijalnih i ekonomskih reformi na koje su se obavezali svi nivoi vlasti u BiH. Ocjenjujući da su ti započeti pozitivni procesi zaustavljeni, premijer FBiH Fadil Novalić nije mogao potpisati Pismo namjere”, navodi se u sapštenju.

Premijer Novalić posebno naglašava da je aranžman sa MMF-om od velike važnosti, jer je koncipiran kao podrška Reformskoj agendi koja je dogovorena sa Evropskom unijom. Ističe da njegova važnost nije samo u finansijskim sredstvima, već i u tehničkoj pomoći u provođenju reformi, naglašavajući značaj koji ovaj aranžman ima kod drugih međunarodnih finansijskih institucija i potencijalnih investitora.

“Uz nadu i vjeru da će ovaj proces uskoro biti nastavljen i da će BiH krenuti planiranim putem, premijer Novalić naglašava da je Budžet Federacije BiH likvidan i da će nesmetano biti servisirane sve zakonske obaveze koje ima Vlada Federacije BiH”, zaključuje se u saopštenju Biroa Vlade FBiH za odnose s javnošću.

ZVIZDIĆ: PREDNOST U NAREDNIM DANIMA DATI DIJALOGU

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić odlučio je da u ovom trenutku ne potpiše Pismo namjere MMF-om jer smatra da bi to bilo “u suprotnosti sa programom rada i prioritetima djelovanja Savjeta ministara, koji EU integracije i ekonomski razvoj definišu kao najvažnije ciljeve rada institucija BiH”.

Zvizdić je u saopštenju u vezi sa odgađanjem potpisivanja Pisma namjere MMF-u istakao da je on ovu odluku donio “s obzirom na to da je u posljednje vrijeme blokirano usvajanje brojnih dokumenata, strategija i politika koji predstavljaju ključne uslove koje BiH treba da ispuni na putu evropskih integracija i ekonomskog rasta”.

U saopštenju se kao ti uslovi navode Protokol o prilagođavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/, finalizacija mehanizma koordinacije, strategije i zakoni iz oblasti transporta, energetike, životne sredine i poljoprivrede.

Zvizdić tvrdi da BiH zbog toga na godišnjem nivou gubi više od 100 miliona evra grant sredstava i da je to uzrok ciljanog zastoja u provođenju Reformske agende.

“Obaveze i rokovi koji stoje pred BiH su jasni: prihvatiti adaptaciju SSP-a i finalizovati mehanizam koordinacije i time odblokirati evropski put, a samim tim i sve druge procese koji će omogućiti nesmetanu dinamiku usvajanja kreditnih aranžmana, strategija i politika, te omogućiti više investicija i povlačenje fondova EU. Sve drugo bi značilo blokadu evropskog puta BiH”, tvrdi Zvizdić.

On smatra da prednost u narednim danima treba dati dijalogu i poziva na maksimalnu ozbiljnost i odgovornost “kako bi nastavili EU put i ekonomski razvoj BiH, posebno imajući u vidu 18. juli kada bi Savjet za spoljne poslove EU trebalo da donese zaključak o izradi pozitivnog mišljenja u vezi sa aplikacijom i naloži pripremu Upitnika, čime bi bila otvorena nova EU perspektiva za BiH”.

Zvizdić “još jednom želi da ukaže na činjenicu da selektivan i jednostran pristup u prihvatanju aranžmana, reformi ili strategija, ne može biti efikasan model za postizanje dogovora i daljeg evropskog i ekonomskog razvoja BiH”.

Zbog toga očekuje “da će svi akteri u BiH u narednim danima pokazati odgovornost prema svim, već pripremljenim i od Savjeta ministara BiH usvojenim dokumentima koji su još, očito iz političkih, a ne stručnih razloga, na čekanju”./rtrs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *