Osvrćući se na činjenicu da je Venecijanska komisija usvojila mišljenje o zakonu o sukobu interesa, Bursaćeva je istakla da je ključan problem, a na koji se niko ne obazire, da postoji kontinuiran zahtjev tijela Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije /GREKO/ da se sinhronizuje pitanje sukoba interesa na različitim nivoima.
Bursaćeva je rekla novinarima u Sarajevu da je fokus mišljenja Venecijanske komisije usmjeren na nivo institucija BiH, ali da se kroz zakon koji treba da donese Parlamentarna skupština BiH uporno pokušava regulisati sukob interesa po dubini, što ne može da dobije podršku SNSD-a.
“Mislimo da ima prostora za sinhronizaciju na svim nivoima shodno nadležnostima. U mišljenju Venecijanske komisije našla sam vrlo zanimljive teze koje idu ka tom fonu da bi ovim zakonskim rješenjem trebali da regulišemo pitanje sukoba interesa po dubini. To stvarno ne dolazi u obzir”, navela je Bursaćeva.
Ona je dodala je potreban preventivni zakon koji na pravi način definiše u kakvoj situaciji ne smiju da se nađu izabrani ili imenovani zvaničnici na nivou BiH, ali i ostalim nivoima.
“Mi smo protiv kreiranja rješenja koji su u suprotnosti sa postojećim ustavno-pravnim poretkom jer je neprihvatljivo za nas da se bilo koja struktura buduća pretvori u neko tužilaštvo ili sud, znači svako treba da radi svoj dio posla koji mu je namijenjen”, istakla je Bursaćeva.
Ona je ponovila da će SNSD podržati budžet institucija i finansiranje međunarodnih obaveza BiH na današnjoj sjednci Predstavničkog doma BiH.
“Neki poslanici su tražili sredstva za razvoj. Sredstva za tu vrstu namjena su na entitetskim i nižim niovima. Prema tome ono što Savjet ministara treba kroz svoje poluge da uradi moći će da realizuje kroz ovaj budžet tako da ćemo ga mi podržati”, navela je ona.
Bursaćeva je istakla da je s pozicije SNSD-a važno da je u budžetu za Ministarstvo odbrane u Savjetu ministara jasno naznačeno da se finansiraju određeni oblici saradnje sa NATO, te da su u potpunosti izbačene kvalifikacije i bilo kakve potencijalne insinuacije u smislu odnosa BiH sa tim vojnim savezom.
“Za nas je navjažnije da nema značajnog povećanja na nivou niti jednog ministarstva, da su dobro kvalifikovane naše obveze i izbačene su sve sumnje kakav je odnos sa NATO, što je u budžetu dobro predstavljeno i ima potrebe da se razmisli u nekom periodu kako neke kategorije zaposlenika zaslužuju da se nađu sa višim primanjima i da se razmisli kako će se do toga doći”, rekla je Bursaćeva.
Ona je napomenula da definitivno nema prostora za linearno povećanje plata u ovom trenutku.
Kada je riječ o novim zapošljavanjima, Bursaćeva je navela da nije primijetila da toga ima osim u Ministarstvu odbrane kada je riječ o zanavljanju kadra.
“U ostalim instituicijama se radi o sporadičnom ili malom broju povećanja. Kada čak i pišete to ne znači da će biti povećanja tokom godine”, dodala je ona.
SRNA