Novaković Bursać: Podrška prijemu Kosova loša poruka za mir i stabilnost

December 12, 2023, 2:45 pm

Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać istakla je na sjednici Političkog komiteta Savjeta Evrope da bi podrška zahtjevu samoproglašenog Kosova za pristupanje Savjetu Evrope bila još jedan dokaz da dio međunarodne zajednice sprovodi političke inicijative na zapadnom Balkanu sredstvima koja nisu zasnovana na međunarodnom pravu i koja ne predstavljaju dobre poruke za stabilnost i mir.

Bursaćeva je ukazala da je dovođenje Republike Srpske u negativan kontekst u vezi sa situacijom na sjeveru Kosova i Metohije, posebno u vezi sa Zajednicom srpskih opština, zlonamjerno i netačno.

Ona je navela da se Republika Srpska, jedan od dva entiteta u BiH, priznata u skladu sa Dejtonskim sporazumom, formalno i suštinski bori za potpunu implementaciju tog međunarodnog sporazuma.

– Nikada ne zaboravite da je Dejtonski mirovni sporazum prihvaćen i potpisan od svih strana u regionu i inostranstvu, donoseći mir i stabilnost našoj zemlji i regionu. Na terenu u BiH ne postoji pokušaj secesije, već se dešavaju snažne političke i pravne aktivnosti koje imaju za cilj potpunu primjenu vladavine prava i poštovanje demokratskih principa koju sprovode zvanično izabrani predstavnici Srpske – navela je Bursaćeva.

Ona je ukazala da, suprotno tome, vlasti na Kosovu krše postignute sporazume i međunarodno pravo, što bi članovi Političkog komiteta Savjeta Evrope trebali da imaju na umu kako tokom razmatranja zahtjeva za pristupanje Kosova u Savjet Evrope, tako i u svojim zvaničnim dokumentima.

Bursaćeva je istakla da bi podrška ovom zahtjevu bila još jedan dokaz da dio međunarodne zajednice sprovodi političke inicijative na zapadnom Balkanu sredstvima koja nisu zasnovana na međunarodnom pravu i koja su nepravedna, neadekvatna, promovišu dvostruke standarde i ne predstavljaju dobre poruke za stabilnost i mir.

Ona je navela da su svi pozvani da čuvaju i štite glavne stubove Savjeta Evrope – demokratiju i vladavinu prava, te podsjetila da Kosovo kao nezavisna država nije priznato od dva najvažnija politička sistema za evropski kontinent, odnosno UN i EU.

– Trenutno je ključno pitanje u vezi sa vladavinom prava da li imamo na umu i vladavinu međunarodnog prava u ovom slučaju. Vjerujem i nadam se da je odgovor pozitivan, iako svi svjedočimo opasnom trendu da se odlučuje suprotno – ukazla je Bursaćeva.

Podsjećajući da BiH, među mnogim drugim brojnim članicama UN, nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu, Bursaćeva je naglasila da se ta činjenica neće promijeniti u budućnosti, zato što se u BiH shvata šta kršenje međunarodnog prava i suvereniteta bilo koje članice UN može da znači za mir i stabilnost regiona i Evrope.

– Rezolucija 1244 i dalje je na snazi i ne smije biti zaobiđena ili ignorisana. Ova organizacija, i svi mi ovde prisutni, moramo biti svjesni šta ovaj slučaj, koji mnogi ispravno nazivaju presedanom, može izazvati u pogledu buduće arhitekture evropskog kontinenta i integriteta drugih zemalja. Ne možemo poreći svoju odgovornost u ovom procesu slabljenja Evrope – upozorila je Bursaćeva.

Kao što neki tvrde da je ovo posljednja generacija koja može preduzeti konkretne akcije da zaustavi klimatske promjene, navela je Bursaćeva, takođe je riječ i o posljednjoj generaciji koja može održati svjetski poredak i mir stvoren pod okriljem UN poslije Drugog svjetskog rata.

– Kada je riječ o demokratiji i vladavini prava na terenu, svjedočimo svakodnevnom nasilju, grubim kršenjima osnovnih prava srpskog stanovništva na Kosovu, koje, vjerovali ili ne, živi u getima, bez slobode kretanja. I sve se ovo dešava u srcu Evrope u 21. vijeku – navela je Bursćeva.

Ona je ukazala da su širom teritorije Kosova uništavana srpska groblja u pokušaju brisanja traga srpskog postojanja na tom prostoru.

– Veliki broj crkava i drugih objekata koje su važan dio srpske kulturne baštine se uništava i postoje mnogi pokušaji lažne interpretacije istorijskih činjenica, porijekla i konteksta kulturne baštine – rekla je Bursaćeva.

Citirajući izvještaj pravnih stručnjaka Savjeta Evrope o zahtjevu za članstvo samoproglašenog Kosova u ovoj evropskoj instituciji, Bursaćeva je navela da je pravo Srba na privatnu svojinu masovno ograničeno uz veliki broj slučajeva direktnih nelegalnih eksproprijacija.

Bursaćeva je podsjetila i na neprijateljstvo prema srpskom stanovništvu iskazano od režima u Prištini, kršenje Rezolucije 1244, te dogovora postignutih između Prištine i Beograda pod okriljem Brisela, kao i regionalnih sporazuma o slobodnoj trgovini.

– Imajući sve ovo na umu, apsolutno je neophodno naglasiti da nijedan od uslova za pristupanje Kosova Savjetu Evrope nije ispunjen – zaključila je Bursaćeva u obraćanju članovima Političkog komiteta Savjeta Evrope.

RTRS (Foto: SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *