Ovo novo istraživanje pridonosi sve većem broju dokaza koji ukazuju na vezu između vida i demencije. Podaci se temelje na nacionalno reprezentativnoj studiji o starijim osobama koju je 2021. godine proveo Institut za društvena istraživanja Univerziteta u Michiganu.
Svi sudionici u studiji bili su u dobi od 71 ili više godina, s prosječnom dobi od 77 godina. Tokom testiranja, digitalni tablet korišten je za procjenu vida ljudi na blizinu i na daljinu, kao i njihovu sposobnost da razaznaju slova koja nisu u oštrom kontrastu s njihovim pozadinama.
Provedeni su i testovi pamćenja i rasuđivanja, uz uzimanje u obzir povijesti bolesti, uključujući sve prethodne dijagnoze Alzheimerove bolesti ili drugih oblika demencije. Trećina onih s umjerenim do teškim oštećenjem vida na daljinu, uključujući slijepe, pokazala je simptome demencije.
Slično tome, 26 posto pojedinaca koji su se borili vidjeti slova koja nisu bila u dobrom kontrastu s pozadinom također su pokazivali znakove demencije. Čak i među onima s manjim problemima s vidom na daljinu, 19 posto razvilo je demenciju.
Utvrđeno je da oni s umjerenim do teškim oštećenjem vida na daljinu imaju 72 posto veću vjerovatnost da će imati demenciju nego oni bez problema s vidom. Druge vrste oštećenja vida imale su manje, ali značajne nedostatke, osim manjih problema s vidom na daljinu, koji nisu pokazali statističku razliku.
Osobe s različitim vrstama oštećenja vida imale su 35 posto veću vjerovatnost da će razviti demenciju od onih bez ikakvih problema s vidom. Ova se studija nadovezuje na prethodna istraživanja koja su pronašla slične rezultate, ali se oslanjala na vizualnu sposobnost koju su sami prijavili, a ne na objektivno testiranje.
(klix.ba)