Riječ je o proceduri – Kriobalon kateterisanoj ablaciji atrijalne fibrilacije koja se prvi put izvela u ovoj zdravstvenoj ustanovi i u Republici Srpskoj, navodi se u saopštenju.
– Kateterska ablacija srčanih aritmija predstavlja revolucionarnu metodu i za nju se odlučuje ukoliko je liječenje lijekovima neuspješno. Pomoću katetera koji se uvode kroz krvne sudove do srčanih šupljina, mapira se mjesto ubrzanog srčanog rada i primjenom radiofrekventne energije uništava se mjesto koje stvara ili učestvuje u sprovođenju aritmije – objašnjavaju iz UKC-a Srpske.
Najčešća aritmija u ljudskoj populaciji je atrijalna fibrilacija, koja je do 2010. godine liječena uglavnom radiofrekventnom ablacijom, navodi se u saopštenju.
– U toku kontakta katetera sa tkivom dolazi do zagrijavanja najčešće iznad 50 stepeni Celzijusovih i stvaranja lezije. Kod određenih tipova aritmija u najvećem broju slučajeva dolazi do potpunog izliječenja odmah nakon prve intervencije. Kompleksnije aritmije, kao što su atrijalna fibrilacija, atipične forme atrijalnog flatera, ventrikularna tahikardija, ponekad zahtjevaju i više intervencija. Tada je cilj subjektivno poboljšanje zdravstvenog stanja pacijenta, a ne potpuno izlječenje – poručuju iz UKC-a Srpske.
Iz ove zdravstvene ustanove ističu da se Kriobalon ablacija uvodi od 2010. godine.
– Kliničke studije su pokazale da nema razlike u uspješnosti između radiofrekventne energije i krioenergije u liječenju atrijalne fibrilacije. Kod kriobalon ablacije ciljano tkivo se zamrzava ispod 40 stepeni Celzijusovih i ova intervencija može biti brža od radiofrekventne ablacije, što se razlikuje od pacijenta do pacijenta. Sama intervencija može da traje manje od sat vremena do više sati u zavisnosti od vrste aritmije. Kako se intervencija radi pod rendgenskim zračenjem, intervencija se ne preporučuje u trudnoći, kada postoje znaci akutnog krvarenja ili infekcije ili nekog drugog kliničkog stanja koje zahtjeva hitno zbrinjavanje – naglašavaju iz UKC-a Srpske.
Kako se navodi u saopštenju, ljekar na osnovu zdravstvenog stanja pacijenta indikuje primjenu ovog zahvata.
– Benefit ove procedure je što najveći broj pacijenata intervenciju dobro podnese i najčešće se već sutradan pacijent otpušta kući – navode iz UKC-a Srpske.
Nakon zahvata pacijenti u skladu sa preporukama ljekara primjenjuju terapiju.
(agencije)