U Hrvatskoj je na pomolu novi skandal, nakon što je “Jutarnji list” objavio ugovor o tzv. rol-ap kreditu od 1,06 milijardi kuna, potpisan 8. jula ove godine između “Agrokora”, kreditora i agenta kredita, a koji sadrži niz odredaba koje tim kreditorima daje puna ovlašćenja u upravljanju procesom “leks Agrokor”. Todorić ponovo optužio premijera Plenkovića i ministarku Dalić da su “oteli privatnu imovinu i dali je u ruke zločinačkoj organizaciji”.
Premijer Andrej Plenković je, kako prenosi portal Indeks, današnju sjednicu Vlade započeo pričom o “skandaloznom ugovoru”, koji je juče procurio u medije, a koji, između ostalog, kaže da Vlada ne može da smijeni Antu Ramljaka sa čela vanredne uprave “Agrokora” bez blagoslova američkog svinjarskog fonda “Najthed” (Knighthead).
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović kaže da nije znala za odredbe rol-ap ugovora da Vlada ne može da smijeni Antu Ramljaka kao vanrednog povjerenika ili glavnog savjetnika.
Smatra da bi time trebalo da se pozabavi saborska komisija za “Agrokor”.
“Za taj ugovor nisam znala. Znam koliko i vi, ono što sam pročitala u medijima”, rekla je predsjednica, prenijela je Hina. Odnosno, može, ali onda će snositi ogromne posljedice, navode hrvatski mediji.
Plenković, međutim, tvrdi da nikakav ugovor ne može da derogira prava Vlade koja proizlaze iz Zakona. On je potvrdio da je Vlada bila obaviještena o tom ugovoru i dodao da je “to bilo najpovoljenije”.
Očekivano, taj ugovor je postao glavna tema u Saboru, gdje opozicija traži da Plenković i Dalićeva dođu i objasne o čemu je riječ.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković je nakon sastanka u Vladi demantovao da se Hrvatska ugovorom između “Agrokora” i “Najtheda” odrekla svog suvereniteta i prepustila ga tom američkom investicionom fondu.
“Mislim da su to vrlo banalna tumačenja”, rekao je Jandroković novinarima nakon izlaska iz Vlade.
I današnja sjednica Sabora je očekivano započeta pauzom koju je zatražilo sedam klubova poslanika, a sve zbog situacije u “Agrokoru” i objave spornog ugovora o kreditu s Amerikancima.
Prvi je govorio šef SDP-a Davor Bernardić, rekavši da se tu radi “o nacionalnoj veleizdaji”.
“Cijela ova priča pokazuje da danas zakoni u Hrvatskoj ne važe isto za sve. Strani fondovi preuzeli su ‘Agrokor’ u stilu privatizacije devedesetih. Pozivam Plenkovića da kaže ko je ovde lagao – on ili Ramljak. Ako je sve bilo uz saglasnost Plenkovića, on mora otići”, kazao je Bernardić.
Željko Lovrinović iz stranke Promijenimo Hrvatsku pozvao je na bojkot Sabora.
“Stočni fond praktično je preko ‘Leks Agrokora’ ušao i upravlja svime”, kazao je, i dodao da bi bojkot Sabora bio konkretan način djelovanja opozicije.
Tumačeći ugovor, Jutarnji list navodi da hrvatska vlada ne smije da smijeni Antu Ramljaka sa mejsta vanrednog povjerenika ili glavnog savjetnika u procesu “leks Agrokor”, jer će se to smatrati povredom ugovora o kreditiranju.
Ključni kreditori su investicioni fondovi “Najthed kepital menadžment” (Knighthead Capital Management) i “Monarh”, Zagrebačka banka, “Erste” banka, ruska VTB banka i investicione banke “J. P. Morgan” i “Goldman Saks” i 20-ak zasad nepoznatih investicionih fondova.
Ramljak: Ako sam veleizdajnik, neka mi svi sude
Specijalni povjerenik hrvatske vlade za “Agrokor” Ante Ramljak priznao je da rol-ap ugovor o tom koncernu nije dobro predstavljen u javnosti.
Istakao je da, ako je pitanje njegove smjene veleizdaja i ako neko smatra da su određene klauzule namjerno stavljene u taj dokument, on je, kaže, spreman da mu svi sude.
“Garantujem vam, nema nikakvih državnih garancija, poreski obveznici nisu dali novac za ovaj kredit i neće platiti”, rekao je Ramljak novinarima nakon sastanka Vanredne uprave i “Agrokorovih” dobavljača.
Ramljak je novinarima podijelio popis kreditora koji su učestvovali u rol-apu.
Spreman je, kaže, da ga ispitaju članovi saborske komisije za “Agrokor”.
Objašnjavajući svoju poziciju prema tom ugovoru, Ramljak je rekao da se tu postavlja pitanje može li njega da smijeni Vlada i da li o tome odlučuju kreditori.
“Naravno da Vlada može u svakom trenutku da me smijeni. Naravno da kreditori o tome ne odlučuju. U slučaju da se to dogodi, u tom trenutku nastupaju okolnosti u kojima povjerenici odlučuju da li će ići na podizanje kamatne stope ugovorene ugovorom i procjenjuju hoće li neko ko dolazi umjesto mene ispuniti planove. To je cijeli smisao te klauzule”, precizirao je Ramljak.
Odgovarajući na pisanje medija da se sa predstavnicima fonda “Najthed” sastao prije uvođenja “leks Agrokora”, Ramljak tvrdi da to nema veze jedno sa drugim.
Tvrdi i da ne zna po kojoj je cijeni “Najthed” kupio obveznice, ali oni su, kaže, kupili obveznice i “Agrokor” mora da vrati cijeli dug.
Todorić: Oteta privatna imovina
Oglasio se i bivši predsjednik uprave “Agrokora” Ivica Todorić, koga Hrvatska potražuje evropskim nalogom za hapšenje, a od juče i crvenom međunarodnom potjernicom Interpola.
Todorić je na svom blogu ponovo optužio premijera Plenkovića i ministarku privrede Martinu Dalić da su “oteli privatnu imovinu i dali je u ruke zločinačkoj organizaciji”.
“Nakaradan, kriminalan, pravno nevjerovatan ugovor o rol-ap kreditu, koji je, ipak, zahvaljujući novinarskoj znatiželji, ugledao svjetlo dana, razotkriva upravo sve ono na šta upozoravam već sedmicama”, naveo je Todorić na svom blogu.
Ugovor kojim se, kako kaže, ne priznaje pravna nadležnost hrvatskih sudova (što je potpuno nevjerovatno), već moguće sporove delegira u zemlje anglosaksonskog prava, a odobrila ga je ministarka Dalić i premijer Plenković u saradnji s Ramljakom, “otkriva stvarnu spregu Vlade i svinjarskog ‘Najtheda’ u sada već najotvorenijem kriminalu ogromnih razmjera”.
On je pozvao Plenkovića i Dalićevu da “ugovor o zalogu” pokažu javnosti.
(Tanjug)