Nomadi iz kotorvaroških, kneževskih i banjalučkih sela, koji idu sa po nekoliko stotina ovaca počeli su da pristižu i u prnjavorski kraj odakle idu dalje prema Semberiji.
Nedavno je na području Prnjavora boravilo stado sa preko 1.300 ovaca koje je stiglo iz banjalučkog sela Stričići.
Nomadi Goran Božić i Marko Trivković krenuli su sa stadom od 1.300 ovaca sa Manjače iz sela Stričići prije mjesec dana na put dug nekoliko mjeseci.
Ovih dana su stigli i do područja opštine Prnjavor gdje su napasali stado. Goran koji se ovim poslom bavi više od 30 godina kaže da je na Manjači sve manji broj stoke i da se stada gase.
Ipak uprkos tome cjelokupna situacija sa pandemijom korona virusa i viškovima domaćih proizvoda dovela je do toga da je znatno opala cijena žive domaće stoke koja kažu nikada nije bila jeftinija.
Tako je kako kažu došlo vrijeme da ovcu neće niko da kupi ni po 2,5 marke što je s obzirom na uloženi trud ravno nuli.
Sa Goranom stado čuva i Marko koji je tek napunio 19 godina. On nam je ispričao od čega se sastoji njegov posao i kako je biti nomad i ići za ovcama.
Marko dodaje da je posebno izazovna situacija kada se u momentu desi da se veliki broj ovaca jagnji istovremeno.
Marko i Goran pričaju i da su brojne njihove komšije iz sela sa Manjače rasprodale stada i prestale da se bave ovim tradicionalnim zanimanjem.
Razloga je kažu više a među njima i zabrana nomađenja i sve manje njiva u ravničarskim područjima, gde su decenijama tjerali stada na ispašu.
Takođe na odustajanje su ih primorala i neka ranija loša iskustva, problemi sa lokalnim stanovništvom i uzorane njive, čine samo dio nedaća koje ih prate na dugom i višemjesečnom putovanju, daleko od kuće.
Iako oni nisu imali nekih većih problema kažu i da se svake godine pojavljuju neke nove bolesti pa se mora dodatno preventivno djelovati i pored toga što se ovce vakcinišu a što predstavlja dodatni trošak za vlasnika stada.
TV K3