Njemački parlament priznao genocid nad Jermenima

June 2, 2016, 12:48 pm

Rezoluciju je odobrila velika većina poslanika. Jedan glas je bio “protiv”, a jedan “uzdržan”. Debata je inicirana kolektivnim zahtjevom vladajuće parlamentarne većine i stranke Zeleni. Zahtjev se naziva “Sjećanje na genocid nad Jermenima i drugih hrišćanskih manjina 1915. i 1916.”

Nakon što je njemački parlament usvojio rezoluciju Turska je opozvala svog ambasadora u ovoj zemlji, javljaju lokalni mediji.

Više od 1,5 miliona Jermena ubijeno je u Osmanskom carstvu u periodu između 1915-1922. Genocid su priznale i osudile mnoge zemlje svijeta. Prvi je 1965. godine to je uradio Urugvaj, a zatim još 28 zemalja, među kojima su Rusija, Francuska, Belgija, Holandija, Argentina, Poljska, Kanada, Italija, Brazil i Vatikan. Genocid Jermena priznao je Evropski parlament i Svjetski savjet crkava, a takođe 44 od 50 država SAD.

Turski premijer Binali Jilidrim osudio je usvajanje rezolucije kao “iracionalno” i “smiješno” rekavši da to stavlja na probu prijateljstvo između partnera NATO, prenosi Rojters.

“Voljeli bi da Njemačka ne dozvoljava tako iracionalne stvari. To je bilo nešto što se događalo u ratnim uslovima 1915. ” rekao je on.

Zamjenik premijera Numan Kurtumluš ocijenio je da je njemačka rezolucija “istorijska greška” i što se tiče Ankare “ništavna”.

Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je da je usvajanje rezolucije o genocidu nad Jermenima 1915. godine “neodgovorna i neosnovana” odluka njemačkog parlamenta kojom se ne može prikriti sopstvena mračna istorija.

“Zatvaranje mračnih stranica sopstvene istorije ne radi se bacanjem ljage na istoriju drugih zemalja neodgovornim i neosnovanim parlamentarnim odlukama”, napisao je Čavušoglu na “Tviteru”.

Portparol turske vladajuće Partije pravde i razvoja Jasin Aktaj rekao je da je rezolucija ozbiljno narušila odnose između Berlina i Ankare.

Rojters prenosi da je Aktaj to izjavio komentarišući u živom prenosu na turskoj televiziji to što je Bundestag uz ogromnu većinu glasova podržao rezoluciju koju ta agencija naziva simboličnom.

– Turska vladajuća Partija pravde i razvoja planira da Parlamentu Turske podnese deklaraciju protiv tog glasanja – naveo je izvor iz te stranke Rojtersu./RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *