BayWa AG, kompanija sa stogodišnjom tradicijom i prepoznatljivim imenom u sektoru poljoprivrede, građevine i energetike, najavila je zatvaranje čak 26 poslovnica širom Njemačke.
Već mjesecima se koncern sa više od 100 godina tradicije nalazi u dubokoj krizi i sada mora da povuče ozbiljne poteze. BayWa iliti Bayerische Warenvermittlung landwirtschaftlicher Genossenschaften AG sa sjedištem u Minhenu zatvara 26 poslovnica dok se gotovo polovina njih nalazi u Bavarskoj. Ujedno će biti ukinuto oko 1.300 od ukupno 8.000 radnih mjesta s punim radnim vremenom.
Posebno su pogođeni sektori poljoprivrede i građevinskog materijala dok pogoni za agrotehniku nisu obuhvaćeni krizom. Većina radnih mjesta biće ukinuta u sjedištu u Minhenu.
“Postojeća mreža poslovnica analizirana je prema potražnji i profitabilnosti. Analiza je pokazala da se pojedine poslovnice građevinskog i poljoprivrednog materijala dugoročno ne mogu ekonomski održati i zato će biti zatvorene u etapama do kraja 2027. godine”, rekao je portparol kompanije za Bild.
Većina ukidanja radnih mjesta neće se dogoditi na terenu već u centralnim upravnim jedinicama. Oko 40 odsto radnih mjesta biće ukinuto upravo tamo – takođe do kraja 2027. godine.
“BayWa će postupati što je moguće socijalno osjetljivije, međutim, ne možemo isključiti otkaze zbog poslovnih razloga”, poručio je portparol.
Jedan od glavnih uzroka krize navodi se kao ekspanzivni i prebrzi rast temeljen na zaduživanju u vremenu jeftinog novca. Trenutno se govori isključivo o restrukturiranju visoko zaduženog koncerna. Bankrot BayWa, prema svemu sudeći, nije u pitanju.
Feniks magazin