Njemačka postaje useljenička zemlja

August 18, 2018, 3:59 pm

Već davdeset godina traju pregovori izmedju najjačih političkih stranaka i subjekata na Nemačkoj društvenoj sceni.

Papir, potpisan prije dva dana u Berlinu, okončao je tu dugotrajnu debatu i konačno postavio ovu zemlju u kategoriju onih zemalja koje moraju  još više da se otvore prema stotinama hiljada  nedostajaćih radnika.

U ovom momentu na cijeloj teritoriji Njemačke  nedostaje oko 1 100 000 radnika raznih profila.

Pokušaj da se pozivom i prijemom migranata iz Sirije i okolnih zemalja, kojih je do sada došlo oko 1 500 000  riješi ovaj problem,nije uspio iz raznih razloga, i zato je upravo ministar unutrasnjih poslova Seehofer, insitirao da se vrata Njemačke još više otvore za gradjane izvan EU.

Najveći zagovornik ove ideje je bio SPD, dok se koalicija  CDU/CSU  tome već dvije decenije  oštro protivila .

Ovaj put,bavarska  CSU je napustila taj tvrdokorni stav i time praktično primorala Merkelovu CDU da pristane na usvajanje ovog projekta uslejeničke zemlje.

Šta konkretno znači ovaj sporazum ?

„Na godišnjem nivou uvodi se kvota od 400 000 radnih a samim i time boravišnih viza za deficitarna zanimanja. Za razliku od dosadašnje prakse, u tzv. Opciji Job suchen(trazenje vize), ova vrsta vize  ce se izdavati i dalje u ambasadama SR Njemačke širom Svijeta,medjutim promjena je u tome što če biti omogućeno da na nju apliciraju  ne samo fakultetski obrazovani već i oni koji imaju završene srednje škole, odnosno neki od stručnih  poslova koja se nalaze na listi deficitarnih zanimanja u Njemačkoj kao što su: medecinsko osoblje, gradjevinci, vozači teskih vozila, varioci, električari, vodoinstalteri, automehaničari. Naravno medju fakultetskim obrazovanjem i dalje prednjače ljekari, mašinski i gradjevinski inženjeri, stručnjaci iz oblasti Informatike,pedagozi za predskolsi uzrast …Suština je da će se za termin u ambasadi čekati daleko kraće nego sada“, rekao je za K3 Vlastimir Vidić predsjednik Savjeta za dijaporu PDP.

Osnovni uslovi za dobijanje ove ulazne vize biće : obrazovanje, starost, poznavanje jezika.

Šta to znači za Zapadni Balkan?

„Ako je već ove godine pojavio se veliki problem sa odlivom radne snage, od sljedeće godine,,Republici Srpskoj, BiH, Srbiji i ostalim zemlajma Zapadnog Balkana ,prijeti pravi cunami na tržištu radne snage, ili bolje rečeno katastrofalne posljedice.Ovim statusom useljeničke zemlje,svima onima koji ispunjavaju uslove znatno se olakšva sistem dobijanja viza i na taj način prijeti velika opsanost za branše upravo koje se nalaze na listi deficitarnih zanimanja.Sasvim sigurno, poslodavci će svijećom tražiti radnike“, kaže Vidić.

Političari, ekonomsiti, od lokalne samouprave do Savjeta Ministra BiH pod hitno moraju da donose mjere, zakone a prije svega poslovni ambijent kako bi uspjeli zadržati visoko i srednje kvalifikovanu radnu snagu.

U protivnom, sasvim je izgledan scenario, da ce najkasnije krajem 2019 godine, upražnjena radna mjestau BiH zaizimati i novopridošli  migranti , koji će pristizati svakim danom sve više.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *