Izvori lista iz njemačke Vlade navode da bi svrstavanje uz Rusiju imalo posljedice po Srbiju.
Berlin zahtjeva od Srbije da se odluči ili za put u Evropsku uniju ili za partnerstvo sa Rusijom, kažu izvori lista Velt iz Berlina.
– Nužnost odluke sve je veća s obzirom na geopolitički razvoj – rekao je neimenovani predstavnik Vlade novinaru lista.
Kako se dalje navodi, u Berlinu su bili “iznenađeni i razočarani“ kad je Srbija potpisala Plan konsultacija ministarstava spoljnih poslova sa Rusijom jer, kako kažu, to ne ide u prilog očekivanju da Beograd uvede sankcije Rusiji.
Taj plan, koji je naišao na kritike Zapada, u septembru su potpisali bivši srpski šef diplomatije Nikola Selaković i ruski kolega Sergej Lavrov u Njujorku. U Beogradu su kasnije tvrdili da je u pitanju neformalni plan konsultacija.
Kako dalje kaže izvor Velta, u Berlinu preovladava utisak da je predsjednik Aleksandar Vučić iskusan političar svjestan sadašnje pozicije između EU i Rusije.
– Biće sve neprijatnije sjediti na toj ogradi – kaže taj izvor.
Navodi se da Vučić može očekivati podršku njemačke Vlade ukoliko odluči da vodi zemlju ka EU.
– Ako se odluči za drukčiji put, to će imati posljedice – dodao je izvor.
U Berlinu se inače ovih dana vodi živa diplomatija u vezi sa Balkanom. Tamo se okupio veliki broj poznavalaca regiona i političara, a uoči samita Berlinskog procesa na kojem bi u četvrtak (3. novembar) trebalo da budu potpisani sporazumi o slobodi kretanja i priznavanju dokumenata između zemalja Zapadnog Balkana.
Novi potpredsjednik srpske Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević rekao je nedavno da Vlada “ne razmatra“ uvođenje sankcija Rusiji.
On je ukazao da su i dalje na snazi zaključci Savjeta za nacionalnu bezbjednost izdati po samom početku rata u Ukrajini. Tamo se navodi da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, te da odbija uvođenje sankcija Moskvi, prenosi Blic.