U sindikatima ističu da je povećanje plata zaposlenima bilo neophodno, ali i da svi njihovi zahtjevi nisu uvaženi.
– Ove izmjene zakona donose povećanje primanja za administrativne radnike u svim pravosudnim institucijama RS, i to po omjeru kako je ranije definisano. To znači da će nekvalifikovani radnici imati uvećanje 20 odsto ili u prosjeku 100 KM, da je za ljude sa srednjom stručnom spremom, a takvih je u pravosuđu najviše, predviđeno 10 odsto, za one sa visokom spremom 7 odsto i preko toga je povećanje od 5 odsto. Takvih je malo, i uglavnom je to rukovodeća struktura u pravosuđu – kaže Siniša Petrović, predsjednik Sindikata pravosuđa.
On ističe, međutim, da je sindikat sugerisao resornom Ministarstvu i Vladi da koeficijente za radnike sa srednjom stučnom spremom, kakvih je u pravosuđu 70 do 80 odsto, treba povećati za 15 odsto, da bi povećanje bilo podjednako za sve zaposlene, ali to nije prihvaćeno.
– Nominalno dolazimo u situaciju da će najmanje povećanje dobiti oni koji imaju najniže plate, a najveće oni koji nominalno imaju najveće plate i to nije u redu. Kao obećanje smo dobili da će prva naredna korekcija plata, odnosno povećanje, ići više u prilog srednje stručne spreme – kaže Petrović.
Na slično ukazuju i u Sindikatu unutrašnjih poslova RS.– Stavovi sindikata policije RS su poznati i prije nego što je Vlada bilo šta odlučivala, a to je da je neophodno da dođe do povećanja plata svim pripadnicima MUP RS od 1. januara 2020, kao i da to povećanje mora u sebi sadržavati princip pravičnosti. To znači da najmanje plate u MUP ne mogu nominalno najmanje da rastu. Po onome što nam je do sada poznato o izmjenama zakona, mislim da taj princip nije u potpunosti ispoštovan, odnosno nije ispoštovan za sve zaposlene – kaže predsjednica ovog sindikata Anica Jondić.
Po njenim riječima, princip da najmanja plata najviše raste, za 20 procenata, ispoštovan je isključivo kod 14. platne grupe namještenika u MUP, a to su radnice na održavanju čistoće. Njihove plate bi trebalo da budu veće za 96 KM.
– Ali već sljedećoj platnoj grupi raste za 10 procenata, što je uglavnom srednja stručna sprema, a njihove plate su takve da to neće biti ni blizu 100 KM povećanja. Ako oni imaju 600 KM primanja, povećanje je 60 KM u nominalnom iznosu i u tom dijelu, na tim kategorijama, nije ispoštovan princip pravičnosti za koji se zalaže sindikat i za koji smo rekli da je to naš zahtjev – objašnjava Jondić.
U Sindikatu obrazovanja, nauke i kulture sa računicom o povećanju još ne izlaze u javnost, ali kako saznajemo nezvanično, o platnim koeficijentima bi sa ministarskom prosvjete još trebalo da razgovaraju, najvjerovatnije danas.
Obrazloženje Vlade
– Razlog za donošenje ovih zakona je uvećanje platnih koeficijenata i povećanje plata za zaposlene koji plate primaju iz budžeta RS, i to na način da se platni koeficijenti do 5,00 uvećavaju za 20 odsto, platni koeficijenti od 5,50-10,90 za 10 odsto, platni koeficijenti od 11,15 do 19,05 za 7 odsto i platni koeficijenti od 19,25 do 26,23 za 5 odsto. Na taj način najniže plate procentualno će se uvećati za 20 odsto, a one najviše za 5 odsto. Izmjene ovih zakona predstavljaju još jednu u nizu mjera Vlade RS koje doprinose privrednom rastu i povećanju plata radnika, što će uticati i na povećanje potrošnje, a time i na poboljšanje cjelokupnog poslovnog ambijenta u RS – saopštila je Vlada RS nakon što je prošle sedmice, po hitnom postupku, utvrdila prijedloge izmjena i dopuna 7 zakona o platama.
Srpskainfo