Nezavisne: Istražuju regrutne centre terorista

October 24, 2015, 10:19 am

To je predviđeno Strategijom BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma 2015-2020. godine, koju je ranije usvojio Savjet ministara BiH, a njena realizacija je počela.

Cilj je istovremeno i identifikovati i procesuirati pojedince, pripadnike ekstremističkih i terorističkih mreža koje potiču, regrutuju nove teroriste, ili finansiraju njihove aktivnosti.

Vrši se i prikupljanje, te razmjena informacija i detektovanje subjekata finansijske podrške nasilnom ekstremizmu ili terorizmu.

“Pooštriti kaznenu politiku u vezi sa svim djelima nasilnog ekstremizma koja vode ili su rezultirala terorizmom”, navodi se u tom dokumentu.

U planu je, takođe, i da se uradi analiza uzroka i struktura vrbovanih lica, te podstrekavanja i odlazaka na strana ratišta.

Riječ je, dakle, o ambicioznim planovima koji će, kada se realizuju, i te kako smanjiti opasnost od terorizma u BiH, što stručnjaci pozdravljaju.

Prema mišljenju Ognjena Tadića, člana Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, veoma je važno da sve policijske agencije i uopšte institucije koje se bave bezbjednošću svakodnevno imaju otvorene oči i uši za sve potencijalne terorističke aktivnosti.

“Pitanje terorizma u ovoj zemlji nije samo pitanje bezbjednosti, nego je primarno političko pitanje koje može da ugrozi mir, stabilnost i razvoj cjelokupnog društva”, ocijenio je Tadić.

Da je nizom aktivnosti počela realizacija Strategije BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma 2015-2020. godine potvrđuje Vjekoslav Vuković, pomoćnik ministra bezbjednosti BiH, koji poručuje da su već prisutni na terenu od kada je usvojena.

“Strategija se ne odnosi samo na represivni dio, već dobrim dijelom i na prevenciju jer nama je jako bitno da znamo kako prevenirati određene pojave”, naveo je Vuković.

Komentarišući zadatke koji su pred policijskim agencijama, on ističe da će one sigurno odraditi svoj posao.

“Što se tiče represivnog dijela, tu smo apsolutno jasni – nulta tolerancija prema terorizmu i svakom nasilju koje može da vodi prema terorizmu. To rade policijske agencije, odnosno istražni organi”, kazao je Vuković, koji to argumentuje podatkom da je nedavno u Brčkom lokalna policija deradikalisala mladića koji je htio da ide na sirijsko ratište.

Džonatan Mur, šef Misije OEBS-a u BiH, rekao je da je borba protiv nasilnog ekstremizma veliki izazov za sve ljude i institucije u BiH, ali i za međunarodnu zajednicu i njene predstavnike i organizacije u BiH.

On je podsjetio da se usvajanjem nove Strategije za borbu protiv terorizma BiH obavezala da se u ranim stadijumima suprotstavi nasilnom ekstremizmu i radikalizaciji.

Podsjećanja radi, u BiH je u bliskoj prošlosti zabilježeno više terorističkih napada, a posljednji se dogodio u Zvorniku kada je u aprilu jedan policajac ubijen a dva ranjena, te je potom u razmjeni vatre likvidiran i napadač.

Istovremeno, poznato je da u državi postoji više naselja koja povezuju sa radikalnim islamistima, a jedno od najozloglašenijih je selo Gornja Maoča, vehabijsko gnijezdo kod Srebrenika, gdje su se ne tako davno zavijorile zastave Islamske države – najsvirepije terorističke organizacije u svijetu.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *