Predsjednik DNS-a Nenad Nešić izjavio je da Dejtonski sporazum nije ono što je potpisano prije 26 godina zbog njegovog narušavanja međunarodnim intervencijama i dovođenjem u oblik kakav je sada sa značajno umanjenim nadležnostima Republike Srpske.
Nešić je istakao da je umanjena samostalnost i suverenost Republike Srpske u okviru BiH, te da je DNS za vraćanje oduzetih nadležnosti.
“Svaki ustavni sud bi oborio nezakonit prenos nadležnosti, ali ne i Ustavni sud BiH u kojem tri stranca i dva Bošnjaka preglasavju ostale. Moramo se zato jedinstveno dogovoriti kako vratiti nadležnosti i smatram da bi trebalo vidjeti koja se to nadležnost prva može vratiti i krenuti korak po korak”, rekao je Nešić povodom 26 godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma.
On je podsjetio da su samo četiri prenesene nadležnosti dobile saglasnost parlamenata, i to su one koje se tiču Oružanih snaga BiH, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, Uprave za indirektno oporezivanje i OBA.
Nešić je ukazao da je do prenosa nadležnosti, prije svega došlo intervencijama međunarodne zajednice oličene u visokom predstavniku, ali i uz podršku političkih partija iz Srpske koje su na to “pristajale”.
Nešić smatra da povratak nadležnosti Srpskoj treba da se radi sistematski, angažovanjem advokata, međunarodnih pravnih stručnjaka, gdje bi se dokazalo da je taj prenosu u stvari nezakonit.
U nedjelju, 21. novembra, navršava se 26 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
SRNA