Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je danas na Јahorini da su pojačana saradnja i dijalog zemalja regiona od krucijalnog značaja za rješavanja složenog problema migracionih izazova.
Na otvaranju “Sarajevskog dijaloga o migracijama” Nešić je istakao da je ovaj skup dokaz posvećenosti rješavanju problema migracija, kao i kolektivne posvećenosti bezbjednosti i međunarodnoj saradnji.
– “Sarajevski dijalog o migracijama” je strateška inicijativa usmjerena na rješavanje složenih migracionih izazova s kojima se suočavaju BiH i širi region Balkana – naveo je Nešić u uvodnom izlaganju.
On je precizirao da ovaj dijalog okuplja ključne aktere, uključujući vladine zvaničnike, međunarodne i nevladine organizacije, te predstavnike lokalnih zajednica kako bi se podstakla saradnja, podijelile najbolje prakse i razvila sveobuhvatna rješenja za upravljanje migracijama.
– Danas, dok otvaramo ovaj dijalog, stojimo na istorijskoj raskrsnici suočavajući se s jednim od najvećih globalnih izazova našeg vremena – migracijama. Ovaj fenomen oblikuje nacije, kulture i ekonomije – dodao je Nešić.
Prema njegovim riječima, BiH kao i mnoge druge zemlje, nalazi se duboko ukorijenjena u migracionom narativu, a njen geografski položaj čini je tranzitnom rutom za hiljade migranata svake godine.
– Ova stvarnost predstavlja složene bezbjednosne, humanitarne i društvene izazove koji zahtijevaju koordinisane i snažne odgovore – konstatovao je Nešić.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara rekao je da se u okviru projekta “Unapređenje upravljanja migracijama na Balkanu”, koji podržava Vlada Švajcarske, posebno Sekretarijat za migracije /SEM/ i Ženevski centar za bezbjednosnu politiku /GCSP/, želi podstaći dublje razumijevanje migracione dinamike, ali i podijeliti znanja i iskustva, te stvoriti održiva rješenja.
– Ciljevi projekta uključuju nadogradnju vještina i znanja profesionalaca koji se bave pitanjima migracija, uključujući službenike za sprovođenje zakona, graničnu kontrolu i bezbjednost kroz radionice na tehničkom nivou, te stvaranje održivog okvira za kontinuirano poboljšanje upravljanja migracijama u skladu sa stvarnim stanjem u regionu, uz poštovanje međunarodnih normi, uključujući ljudska prava – naglasio je Nešić.
On je dodao da je projekat planiran na period od tri godine, od 2024. do 2027. godine.
Konstatujući da niko ne može riješiti probleme migracija samostalno, Nešić je rekao da je BiH posvećena bliskoj saradnji sa susjedima, međunarodnim partnerima i organizacijama na izgradnji sveobuhvatne i inkluzivne migracione politike.
Nešić je naveo da će na skupu na Јahorini u okviru sesija biti razgovarano o različitim dimenzijama pitanja migracija, uključujući regionalnu saradnju na Balkanu – od operativnih izazova do političkih rješenja, ulozi EU u upravljanju migracijama na Balkanu – političkim i operativnim aspektima, kao i borbi protiv trgovine ljudima i krijumčarenja migranata, jačanju politika dobrovoljnog i nedobrovoljnog povratka i readmisije.
– Svaka tema je ključna ne samo za razumijevanje spektra migracija, već i za izradu adekvatnih politika koje poštuju ljudska prava, ali i štite naše zemlje – dodao je Nešić.
Prema njegovim riječima, snaga i odgovori na izazove nalaze se u jedinstvu i napredak je moguć u okviru dijaloga.
– Nalazimo se u BiH, mjestu koje ima kontinuiranu i stalnu potrebu za dijalogom, neprekinutim naporom da se proizvode rješenja za sve, a ni protiv nikoga – rekao je Nešić.
SRNA