Neobjavljena rukopisna zaostavština Jovana Dučića

August 4, 2016, 6:16 am

Naziv ove izložbe koju će publika moći da vidi do 16. septembra je “Po/r/uke prošlosti – ogledalo današnjeg identiteta: neobjavljena rukopisna zaostavština kneza srpske poezije”.

Autor izložbe, bibliotekar iz Bijeljine Jelena Kalajdžija, kaže da je postavka zamišljena kao kulturno-istorijski hod kroz početak 20. vijeka, uokviren Dučićevom rukopisnom zaostavštinom do sada neotkrivenoj javnosti.

“Ovaj opus nađen je unutar obimnije zaostavštine profesora Petra Bubreška, koji se gotovo cjeloživotno bavio Dučićem, lično ga poznavao i prevodio njegove pjesme”, rekla je Kalajdžija Srni.

Prema njenim riječima, izložba obuhvata dva korpusa, epistolarni i dokumentarni.

U prvom su pisma koja je Dučić primao iz diplomatskih, književnih i privatnih krugova ili ih je sam pisao, a u drugom su, osim zvaničnih dokumenata i eseji iz različitih oblasti, nešto poezije, kao i privatna sveska simboličnog naslova “Moji datumi”.

“Zahvalnost na činjenici da ove hartije starije od vijeka dolaze pred lice javnosti idu Episkopu Maksimu /Vasiljeviću/ zapadnoameričkom, koji je preuzeo brigu o zaostavštinama obojice velikana”, ističe Kalajdžija.

U Muzeju će, pored ostalog, biti izložena pisma Vladike Nikolaja Ohridskog (1932), pet pisama književnog kritičara Jovana Skerlića (1905-1914), Pera Slijevpčevića, književnog istoričara (1938), Srpske Kraljevske Akademije povodom izbora Dučića za redovnog člana, i Dučićev odgovor Amademiji (1931).

Publici će biti predstavljno pismo Rumunske Akademije povodom dodjele titule počasnog člana (1940), kucano pismo Jovana Dučića Milanu Stojadinoviću, ministru inostranih poslova:Razgovor sa Musolinijem o italo-jugoslovenskim odnosima, Habsburzima, Dunavskom paktu, abisinskom pitanju (1935).

Izložba sadrži i Dučićeve rukopise “Amerika” sa dva dragocjena teksta “Stil”, “O nama”, “Beleške o sebi”, “O sebi”, “O Hercegovini”, “Dnevnik jednog pesnika” i sveska “Moji datumi”.

“Ono što je odraz čitanja Dučićevog kulturnog nasljeđa, ali i uopšte talenat podneblja malog, ali vijekovno stamenog, smjelog i umjetnički nadarenog naroda jesu i slike počivšeg akademskog slikara Nenada Todorovića iz Breze i amaterskog slikara Aljoše Buhe iz Zenice koji su ustupili svoje radove zarad upotpunjenijeg doživljaja ogledala današnjeg identiteta”, kaže autor izložbe Jelena Kalajdžija.

Prema njenim riječima, nada da nove generacije ne zaboravljaju i istrajavaju u njegovanju kulture pokazuju završni panoi izložbe na kojima su prikazane reakcije učenika bijeljinskih škola na čitanje Dučićevih djela.

Otvaranje izložbe u Muzeju Semberije u Bijeljini je 5. avgusta u 20.00 časova./SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *