Nemaju mehanizme za naplatu prihoda

August 12, 2014, 7:44 am

Pokazala je to revizija učinka koju je sprovela Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, s ciljem da utvrdi na koji način i koliko uspješno lokalne zajednice uspijevaju da naplate izvorne prihode, a koja je obuhvatila osam lokalnih zajednica na period od 2010. do 2013. godine.

Zbog navedenog, revizori opštinama i gradovima preporučuju da planiranje prihoda zasnivaju na realnim osnovama, ažuriraju baze o neporeskim prihodima, imovini i drugim osnovama za utvrđivanje i obračun te povećaju svoju transparentnost i informisanost.

“Građani i poslovni subjekti treba da imaju informacije o načinu utvrđivanja, naplate i uticaja neporeskih prihoda na poboljšanje uslova života i zadovoljavanje javnih potreba na teritoriji zajednice”, stoji u izvještaju.

Preporuke su dobili i Vlada RS i nadležna ministarstva, kojima se savjetuje da uspostave registar svih parafiskalnih nameta, usklade republičke i lokalne nadležnosti, koriste proces procjene uticaja propisa, kao i da realizuju ciljeve iz Strategije razvoja lokalne samouprave RS za period 2009 – 2015. godine”, a koja je u direktnoj vezi s neporeskim prihodima.

Kako revizori navode, sve lokalne zajednice karakteriše visok nivo zavisnosti od prihoda koje dobijaju od viših nivoa vlasti, a na koji nemaju uticaja, pa ih pozivaju da se posvete prihodima na koje mogu direktno uticati.

“U posmatranom periodu poreski prihodi i neporeski prihodi imaju suprotan trend kretanja, što znači kada poreski prihodi rastu, neporeski opadaju, što ukazuje na činjenicu da kada su građani i lokalna privreda više opterećeni poreskim obavezama, manje su spremni na plaćanje neporeskih obaveza lokalnoj zajednici”, pokazala je analiza revizora.

Revizija je utvrdila da neporeski prihodi nisu nikada bili predmet sveobuhvatne i temeljite analize i evaluacije od strane Vlade RS i ministarstava RS, kao i da nikada nije sprovedena analiza uticaja ove vrste prihoda na opterećenje poslovnih subjekata i građana RS.

Analiza revizora je pokazala kako se zbog nerealnog planiranja naplate prihoda stvara i nerealna slika budžeta.

“Neporeski prihodi se često planiraju u većem iznosu od realno mogućeg, prilagođavajući ih rashodovnoj strani budžeta, a ne stvarnom stanju na terenu. Planiranje vrše bez prethodnih analiza, evaluacija i registrovanja stvarnih aktivnosti i mogućnosti na terenu i bez sagledavanja realnih osnova za njihovo ostvarivanje”, utvrdili su revizori.

Prema izvještaju, najbolji stepen naplate prihoda od zakupa ima Zvornik i to 90 odsto, komunalne takse i naknade najbolje prikuplja Prijedor, takođe 90 odsto, naknadu za korištenje komunalnih dobara Trebinje i to 65 odsto, a prihode od zemljišne rente Novi Grad sa 85 odsto.

Ubjedljivo najmanje izvornih prihoda po gotovo svim osnovama ubire grad Doboj. N.NOVINE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *