Na farmama u Srpskoj koje se bave živinarstvom trenutno nema potvrđenih slučajeva ptičjeg gripa, ali su pojačane mjere zaštite, nakon što je takav slučaj potvrđen prije nekoliko dana u Hrvatskoj.
Naime, u Hrvatskoj je na području Brodsko-posavske županije na farmi ćurana u srijedu potvrđena influenca ptica, podtipa H5N1. Kako su saopštili, državni inspektorat je odmah po prijavi ovaj objekat stavio pod službeni nadzor te se sprovode sve mjere sprečavanja, daljeg širenja i kontrole bolesti. Inače, pojašnjeno je da od domaće peradi najčešće obolijevaju kokoške i ćurani, dok se kod pataka i gusaka razvijaju blagi simptomi bolesti.
Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara RS, koji je ujedno i direktor preduzeća “Agreks” iz Donjeg Žabara, za “Nezavisne novine” kaže da prate šta se dešava u okolini.
“Mi uvijek držimo sve naše objekte zatvorene i pod potpunom kontrolom. Stalno pratimo šta se dešava, kao da je kontinuirana opasnost. Ulazimo u period niskih temperatura i hladnoća, gdje se povećava bojazan od pojave takvih slučajeva”, rekao je Miličić.
I Velibor Popović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja živinara iz Republike Srpske i direktor “Perutnine Ptuj” iz Srpca, ističe da imaju redovne i vanredne kontrole.
“U slučaju pojave, mi ih samo povećamo. Trenutno to nema nikakav uticaj na nas, jer imamo redovno pojačane mjere zaštite od avijarne influence. To je za ovaj period godine i očekivano”, rekao je Popović za “Nezavisne”.
Prema njegovim riječima, svakako su na redovnoj vezi sa resornim ministarstvom, ako bi se pojavio bilo kakav problem.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za “Nezavisne” potvrđuju da u Srpskoj nije bilo potvrđenih pozitivnih slučajeva ptičjeg gripa kod domaće živine, kao ni sumnje na ovu bolest.
“Posljednji slučaj ptičjeg gripa bio je potvrđen 7. februara, na teritoriji grada Gradiška, gdje je utvrđeno prisustvo genoma virusa ptičjeg gripa kod divlje populacije – labudova. Ministarstvo je propisalo mjere sprečavanja pojave i širenja ptičjeg gripa, imajući u vidu da se bolest pojavila na području Brodsko-posavske županije u Hrvatskoj, a jedna od njih je popis komercijalnih farmi živine. Ovu mjeru treba sprovesti u derventskom mjestu Trstenci i srbačkim mjestima Kobaš, Seferovci, Nova Ves i Korovi”, kazao je Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske.
Kako navodi, ugroženim područjem određen je krug od najmanje 10 kilometara od žarišta na lokaciji u hrvatskom mjestu Bebrina, na kome je potvrđeno prisustvo ptičjeg gripa i ono obuhvata naseljena mjesta Trstenci, grad Derventa i Kobaš, Seferovci, Nova Ves i Korovi, opština Srbac.
“Jedna od mjera je zabrana premještanja živine, pilenki, jednodnevnih pilića, jaja, unutar ugroženog područja bez odobrenja nadležnog veterinarskog inspektora kojim se potvrđuje primjena odgovarajućih biosigurnosnih mjera u svrhu sprečavanja širenja influence ptica. Ova zabrana ne odnosi se na provoz putem ili željeznicom kroz ugroženo područje, bez istovara ili zaustavljanja”, ističe Lukić.
Dodaje da se svaka osoba koja ulazi ili napušta farme na ugroženom području mora pridržavati odgovarajućih biosigurnosnih mjera, a vozila i oprema korišteni za prevoz živine i ostalih ptica koje se drže u zatočeništvu, lešina, hrane za životinje, đubriva, stelje i ostalih materijala, za koje je lako moguće da su kontaminirani, moraju bez odlaganja biti očišćeni i dezinfikovani.
(Nezavisne – Foto: Arhiva)