Nema knjiženja bez sporazuma

July 27, 2017, 7:30 am

Vršilac dužnosti pravobranioca BiH Mlađen Mandić smatra da bi najbolje rješenje za knjiženje vojne imovine u BiH bilo usvajanje zakona o državnoj imovini.
Mandić je za “Euroblic” rekao da se zahtjevi za knjiženje imovine dostavljaju na osnovu dokumentacije koju proslijedi Ministarstvo odbrane BiH, te naveo da je do sada upisano 18 lokacija u Federaciji BiH /FBiH/ na osnovu 25 sudskih presuda, a u Srpskoj još nijedna.

Povodom toga što je Predsjedništvo BiH zadužilo Ministarstvo odbrane BiH da ubrza aktivnosti knjiženja nepokretnih perspektivnih vojnih lokacija, zamjenik ministra odbrane BiH iz Srpske Boris Jerinić kaže da zaključak Dragana Čovića, Bakira Izetbegovića i Mladena Ivanića suštinski ne mijenja jedinstven stav srpskih političara o perspektivnoj vojnoj imovini, te napominje da imovinu ne knjiži to ministarstvo, već Pravobranilaštvo BiH.

Poslanik SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Dušanka Majkić rekla je da se vojna imovina može knjižiti samo uz sporazum entitetskih vlada i Savjeta ministara BiH, odnosno kao što je rađeno sa ostalom imovinom koja je pripala vojsci.

Majkićeva, koja je i član parlamentarne Komisije za odbranu i bezbjednost, istakla je da je Srpska to rekla hiljadu puta do sada, te da je šokirana stavom Predsjedništva BiH koje je zadužilo Ministarstvo odbrane BiH da ubrza aktivnosti knjiženja nepokretnih perspektivnih vojnih lokacija i da ga o tome obavijesti.

“Kako uraditi knjiženje ako ne postoji zakon?”, upitala je Majkićeva.

Ona je napomenula da o tom pitanju nikada nije bilo različitih mišljenja između političkih aktera iz Srpske i da na to pitanje treba da odgovori srpski član Predsjedništva /Mladen Ivanić/.

Iz kabineta srpskog člana Predsjedništva Mladena Ivanića rečeno je da se zaključak Predsjedništva usvojen na poljednjoj sjednici te institucije, nakon razmatranja izvještaja sa sastanka Sjevernoatlantskog savjeta i predstavnika BiH 20. juna u Briselu, odnosi na cijelu BiH.

Na sastanku Sjevernoatlantskog savjeta 2010. godine u Talinu NATO je odlučio da primi BiH u Akcioni plan za članstvo /MAP/ pod uslovom da uknjiži nepokretnu perspektivnu vojnu imovinu kao državnu.

Prema podacima Ministarstva odbrane, Pravobranilaštvu su podneseni zahtjevi za knjiženje 45 lokacija, 30 u FBiH i 15 u Srpskoj, a do kraja aprila ove godine uknjiženo je 27 lokacija.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *