Zvaničnici nisu mogli da se dogovore o davanju podrške kandidaturi italijanskog ministra spoljnih poslova Federike Mogerini za funkciju visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost.
Diplomate kažu da su lideri zemalja iz centralne i istočne Evrope smatrali da taj položaj treba da pripadne nekom iz njihovog regiona.
“To je donekle nezgodno, ali uopšte nije dramatično. Za ove stvari je potrebno vrijeme. Potpuno sam siguran da ćemo donijeti odluku 30. avgusta”, izjavio je predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej, koji je predsjedavao samitom u Briselu.
Bivši premijer Luksemburga Žan Klod Јunker ranije je izabran za novog predsjednika Evropske komisije, ali na sastanku nije bilo dogovora o ostalim ključnim položajima, uključujući nasljednika Van Rompeja.
Najviše protivljenja kandidaturi Mogerinijeve /41/ stiglo je iz baltičkih zemalja, koje ukazuju na njeno neiskustvo i, kako smatraju, blag stav prema Rusiji poslije pripajanja Krima u martu.
Lideri EU postigli su dogovor o jačanju sankcija protiv Rusije zbog separatističkog nasilja na istoku Ukrajine, ubrzo nakon što je i Vašington pooštrio mjere.
NJemački kancelar Angela Merkel rekla je da Moskva nije uspjela da ispuni obavezu da obnovi mir u tom regionu.
EU će proširiti sankcije i obuhvatiti kompanije koje ugrožavaju suverenitet Ukrajine i zatražiće od Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj da suspenduju nove pozajmice, saopšteno je u Briselu.