Ovogodišnja tema je bezbjednost hrane, a tim povodom vas stručnjaci podsjećaju na važnu staru izreku, koja glasi “Zdravlje na usta ulazi”.
“Globalni cilj ove akcije je da se obezbijedi lanac ishrane od farme do tanjira podizanjem svijesti stanovništva o značaju bezbjednosti hrane i podsticanjem potrošača da konzumiraju bezbjednu hranu”, naglašava Janja Bojanić, epidemiolog u Institut za javno zdravstvo RS.
Prema njenim riječima, hrana i ishrana su izraz načina života svakog pojedinca i uslov su dobrog zdravlja, ali predstavljaju i rizik za njegovo narušavanje.
“Svjetska zdravstvena organizacija je identifikovala bolesti prenosive hranom kao ozbiljan javnozdravstveni problem, jer se procjenjuje da tri odsto slučajeva bolesti prenosivih hranom može dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema”, upozorila je Bojanićeva.
Kako ističe, u RS, prema grupama obolijevanja od zaraznih bolesti, na drugom mjestu su crijevne zarazne bolesti, a najčešći put prenosa je hrana.
“Higijenski neispravna hrana može izazvati posljedice po različite organe i dovesti čak i do smrtnih ishoda. Prijavljene bolesti prenosive hranom predstavljaju samo vrh ledenog brijega, jer blaži slučajevi bolesti često nisu prijavljeni”, poručuje Bojanićeva.
Lejla Hatibović, supspecijalista higijene ishrane pri Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, ističe da je veoma značajno da vodimo računa o zdravoj ishrani.
“Jako je bitno da imamo pravinu i uravnoteženu ishranu, ali i fizičku aktivnost. Pod zdravom ishranom se podrazumijeva jelovnik koji se sastoji od tri glavna obroka i dva međuobroka. Famozna piramida ishrane ukazala nam je da ugljikohidrati treba da čine 60 odsto udjela u ishrani, a 20 odsto odnosi se na bjelančevine odnosno na masnoće”, ističe Hatibovićeva.
Zoran Đerić, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH, naglašava da se primjenom propisa koji su ekvivalentni propisima EU došlo do novog kvaliteta jedinstvenih metodologija ocjenjivanja rizika bitnih za funkcionisanje sistema sigurnosti hrane.
“Kada je u pitanju sigurnost hrane na tržištu BiH, obradom dobijenih podataka od strane akreditovanih laboratorija ovlaštenih za kontrolu hrane možemo istaći da se procenat neispravnih namirnica kreće u evropskom nivou, odnosno iznosi oko četiri odsto”, naveo je Đerić.
Inače, u cilju prevencije, a kada je riječ o hrani, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje pet jednostavnih aktivnosti u cilju postizanja veće bezbjednosti.
Prva stavka je održavanje čistoće tijela, pribora i površina koje dolaze u kontakt s hranom. Zatim dolaze razdvajanje sirove i kuvane hrane, te temeljno kuvanje. Slijede čuvanje na sigurnim temperaturama, te upotreba bezbjedne hrane bez znakova oštećenja.
Nezavisne novine