“Nećemo vojnu granicu na Drini“

October 24, 2017, 7:27 am

Vojna granica na Drini je neprihvatljiva za Republiku Srpsku, kaže za TV1 zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog vijeća u Parlamentu BiH Mladen Bosić.  Bosić tvrdi da ako Srbija uđe u NATO, nema razloga da to ne učini i Bosna i Hercegovina. Međutim, zalaganje predsjednika Srpske Milorada Dodika za vojnu neutralnost Republike Srpske, bez obzira na stav zvaničnog Beograda, dovodi Srbiju u nezgodnu situaciju,  smatra Bosić.

Nećemo vojnu granicu na Drini, nepromijenjen je stav Srpske demokratske stranke, tvrdi Bosić.

”Ako Srbija ide u NATO, ide i Republika Srpska i BiH. U drugom slučaju, da NATO granica bude na Drini, na neki način bi dovelo Republiku Srpsku u izolovan vojno-strateški položaj. To je bio naš jasan stav. S druge strane, Milorad Dodik izlazi sa drugom pričom.

Njegova Rezolucija o vojnoj neutralnosti zakucava čitavu tu priču na nivo – mi nećemo, prije svega razumije se da se odnosi na NATO, mi nećemo u NATO bez obzira na to šta uradi Srbija. Jer da je stav “Nećemo granicu na Drini”, onda uopšte ne bi trebala ta rezolucija. U neku ruku, on dovodi u nezgodnu situaciju i Vučića i Srbiju, kojima zatvara vrata sa jedne strane. Očigledno je da je i to jedna vrsta Dodikovih manipulacija osjećanjima i dizanjem nacionalnih tenzija, a o ekonomskom siromaštvu Republike Srpske ni riječi”, kaže Bosić.

Bosić podsjeća da je Dodik obećao strancima da neće provoditi referendum o sudu i tužilaštvu BiH, ali je presuda Naseru Oriću ustalasala emocije Republike Srpske.

”Da bi izašao iz te situacije, normalno šta će mu pasti na pamet, pokušava da svali krivicu za to odustajanje na opoziciju u RS. Igra je providna. Ne znam da li građani mogu da shvate tu igru, ali ona je više nego logična. Mi smo bili protiv tog referenduma i kada je on izglasavan u NSRS.

Tada nije rekao: “Povlačim prijedlog o referendumu, ako opozicija neće glasati za to”, nego je rekao: “To mene ne zanima, većina će odlučiti, većina je odlučila”. Pošto je tako, sada čekamo da vidimo šta će uraditi. Neka održi referendum”, jasan je Bosić.

Dodik se ponaša kao patološki lažov, koji nakon više izgovorenih neistina to prihvata kao normalno, kaže Bosić i podsjeća da ga je Dodik svojevremeno optužio da je dobio novac od Soroša i da je sud utvrdio da to nije tačno, ali on i dalje nastavlja da iznosi laži.

”Nažalost, mene je sramota što imam takvog predsjednika RS, za kojeg znam da na bezočan način laže. Svaki put kada je u krizi, Dodik izbaci neku takvu priču. Drugi dio priče je oko narandžastih revolucija koje se pripremaju u inostranstvu. Uvijek se to ponavlja i svake godine imate neku takvu situaciju. To je bilo isto u vrijeme kada smo pripremali proteste u Banjaluci, miting i kontramiting, tako da se sve vrti u krug.

Jednostavno, takav nivo bezočnih laži teško je objasniti. Uostalom, neka Dodik kaže gdje su mu dokazi za to. Prošli put kada su nas optuživali za Soroša, oni su čak i iznijeli u javnost neki dokument, za koji se odmah, na prvi pogled, ustanovilo da je falsifikovan. Soroševa kancelarija u Sarajevu odmah je izašla sa tvrdnjom da to nije tačno, da je to falsifikat, ali džaba. Kada lažna vijest prođe, vrlo teško je to demantovati”.

Bosić ističe da su Dodik i predsjednik HDZ BiH Dragan Čović prvorazredni politički partneri. Čoviću je namjera da se podigne politička klima u BiH da bi na sto došlo hrvatsko pitanje, tako da mu Dodik odgovara za stalno podizanje političke temperature.

”On na neki način misli da kroz Dodikovu krizu može doći do opšte krize koja bi nametnula rješavanje toga pitanja. Vjerujem da je to Čovićev motiv. S druge strane, Dodikov motiv je da nađe negdje nekog partnera, jer je sam sebe doveo u izolaciju. Nažalost, doveo je u izolaciju i RS zbog svojih stavova. S druge strane, on na račun svojih stavova pokušava kod ekstremnijeg dijela političke populacije da dobije podršku preko medija koje kontroliše na razne načine, prije svega RTRS, kao javni servis. Ima moćna propagandna sredstva”, poručuje Bosić.

Izvor: TV1/ BN Televizija

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *