“Prije izvjesnog vremena dobili smo pismeno obavještenje Ministarstva bezbjednosti BiH, koje je potpisao ministar /Dragan Mektić/, da će se ovaj program naći na sjednici parlamentarne komisije, ali nismo dobili nikakve propratne materijale”, rekao je Međed.
On je dodao da je Republička uprava Civilne zaštite naknadno dobila propratne materijale ovog programa u čijoj izradi nije učestvovao niko iz Republike Srpske, a samim tim ni iz Civilne zaštite.
“Formirali smo radno tijelo koje je imalo zadatak da prouči ovaj akt i zajedno sa MUP-om Republike Srpske proslijedi odgovor našim predstavnicima u Parlamentarnoj skupštini BiH, odnosno poslanicima SDS-a i SNSD-a. Dobili smo povratnicu da su to zaprimili”, rekao je Međed Srni.
Iako je ovaj odgovor zaprimio i Klub poslanika SDS-a, Međed kaže da ne zna na osnovu čega je zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Borislav Bojić iz SDS-a, čiji je glas presudio da Komisija usvoji Program, “prelomio” da to ide u parlamentarnu proceduru kada se zna da je taj akt prenošenje više nadležnosti iz sistema zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara na nivo BiH.
“To je kršenje ustava BiH i Republike Srpske i Zakona o zaštiti i spašavanju u vanrednim situacijama Republike Srpske, prema kojima rukovodna i komandna nadležnost pripada entitetima”, rekao je Međed.
On je naveo da je i ranije bilo pokušaja da se ova oblast sa entitetskog prenese na nivo BiH i poručio da do prenosa nadležnosti sigurno neće doći.
Na jučerašnjoj sjednici Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost usvojen je Program razvoja sistema zaštite i spasavanja od nesreća na nivou institucija i organa BiH, uprkos protivljenju člana Komisije iz SNSD-a Dušanke Majkić.
Član Komisije iz SDS-a Ognjen Tadić bio je uzdržan, dok su Darko Babalj i Borislav Bojić, čiji je glas presudio, obojica iz SDS-a, bili “za” te je sporni program, ipak, usvojen.
RTRS