Kao objašnjenje za ovakav savet ljudima, stručnjaci sa Jutjub kanala ASAP Science kažu da je ključ toga koliko će kafa imati efekta prirodno lučenje kortizola. Ovaj hormon, takođe nazvan i hormon stresa jer se najviše luči u situacijama opasnosti kako bi telo bilo što svesnije, utiče na povećanje krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi.
Kod većine ljudi koji se bude za posao oko sedam ili osam ujutru naučnici su otkrili da je nivo kortizola veoma visok od osam do devet časova, jer je to prirodni način na koji se telo budi i priprema za ostatak dana – neka vrsta prirodnog budilnika.
Otkriveno je da ispijanje kafe u tom periodu ima vrlo malo uticaja, jer kortizol drastično smanjuje efekat kofeina u njoj, a takođe razvija veću tolerantnost na njega tokom dugog vremenskog perioda.
Znači, ispijanje kafe nakon perioda povišenog nivoa kortizola u krvi je najbolji i najefikasniji način da se dodatno razbudite, ako se vaše telo nije samo dovoljno razbudilo.
Naučnici su utvrdili da tokom dana postoje još dva perioda povišenog lučenja pomenutog hormona. Od podneva do 13 časova i od 17.30 do 18.30, tako da je najbolje piti magični braon napitak u intervalima između.
Pošto je cirkadijalni ritam, biološki ritam svakog čoveka koji reguliše brojne procese u mozgu, a između ostalih i lučenje kortizola, najviše uslovljen sunčevom svetlošću, to znači da je u ovim periodima dana lučenje kortizola povećano bez obzira na to kada ste zaspali i ustali.
Doduše, naučnici kažu da treba uzeti u obzir da se posle spavanja, čak i kratke dremke, nivo kortizola u krvi povećava oko 50 odsto, ali kratkotrajno.
Zato preporučuju da, kada god se probudili, sačekate sat vremena nakon „paljenja“ i onda popijete kafu.
Inače, kanal ASAP Science posvećen je popularisanju nauke i ima stotine snimaka u kojima se na zanimljiv način objašnjavaju mnoge svakodnevne stvari.
(RTS)