Ne odgađajte liječenje akni

March 5, 2018, 8:32 am

Akne su najčešća kožna bolest. Iako nisu opasne, mogu biti vrlo bolne, a nakon njih mogu ostati i ružni ožiljci pa je potrebno potražiti mišljenje dermatologa.

Pubertet, period u kojem hormoni počinju divljati te intenzivno mijenjati dječije tijelo u obrise mlade žene ili muškarca, ne podnosi se jednostavno. Osim što je to životno doba nadaleko poznato po eksplozivnim i “nemogućim” raspoloženjima, nije rijedak slučaj probuditi se s ružnom bubuljicom nasred čela.

Češće kod dječaka

Akne mogu mučiti i odrasle, a borba protiv te kožne bolesti naporna je, dugotrajna te traži mnogo strpljenja i upornosti. To je jedna od najčešćih kožnih bolesti koja se uobičajeno javlja između 11. i 18. godine, i to nešto češće kod dječaka, ali nije rijetkost da se javi i u kasnijoj dobi.

Aknama su zahvaćena masnija područja kože, naročito lice, gornji dio vrata ispod brade, ramena, ponekad i cijela leđa, područje dekoltea i nadlaktica.

Izloženost stresu

U njihovom razvoju važnu ulogu igraju faktori kao što su naslijeđe masne kože, utjecaj spolnih hormona, prisutnost bakterija na koži, način života, nepravilna prehrana, izloženost stresu, pušenju, nepravilna njega kože, upotreba neprimjerene kozmetike i drugi.

Ne stiskajte prištiće

Iznimno je važno redovno i stručno (nikako vlastoručno) mehaničko čišćenje komedona, često i uz pomoć novih tehnika, poput hidrodermoabrazije, odnosno bezbolnog uklanjanja mitesera ultrazvučnim mlazom. Tu su i razni pilinzi, korištenje plavog svjetla (LED lampe), kojim se vrlo efikasno ubija bakterija P. acnes, te slične terapije.

Čelo i brada

Miteseri najčešće nastaju na čelu i bradi, a prepoznajemo ih kao bijele ili crne bezbolne tačkice. Osim što nam predstavljaju estetski problem, ne izazivaju druge tegobe, a često se znaju pogoršati zbog vlažnog vremena, korištenja masnih krema ili tokom PMS-a.

Izvor: Dnevni Avaz

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *