Tragičan dan u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu potresao je region.
Vijesti o tragediji smijenjivale su se iz časa u čas, o ubistvu se priča na svakom mjestu, pa ni sasvim mala djeca nisu mogla da budu pošteđena i da ne čuju da se dogodilo nešto strašno.
Kako bi roditelji predškolske djece trebalo da se postave u novonastaloj situaciji i na koji način da razgovaraju sa njima odgovorila je psiholog Brankica Šaljić-Milenković.
– Djeci do sedam godina starosti odgovorite na pitanja koja imaju, kratko i bez mnogo detalja o tome kako se sve odigralo – savjetuje psiholog Šaljić-Milenković.
Ovo je, navodi sagovornica, veoma važno, da djeca ne bi stvarala slike u glavi koje mogu dodatno da ih traumatizuju.
– Pitajte djecu šta su čula. Recite im da ne znate zašto se to dogodilo i naglasite da je svima teško zbog onoga što se desilo. Nemojte od njih skrivati istinu, ali budite kratki i svedeni u odgovorima o samom događaju – savjetuje psiholog.
Važan savjet za sve roditelje jeste da razgovaraju sa djecom o njihovim osjećanjima.
– Obavezno pitajte djecu kako su. Kažite im da je u redu da osjećaju šta god da osjećaju, ali da je u redu i ako su zbunjena i ne znaju kako se osjećaju – navodi Šaljić-Milenković, piše Ona.
Sagovornica kao najvažniji savjet upućuje apel roditeljima da ne gledaju informativne emisije zajedno sa djecom.
– Ne izlažite djecu vestima na televiziji. Preplavljujuće je i za odrasle, a kod mališana stvara strah – jasna je.
Šaljić-Milenković podsjeća sve roditelje da uvijek, a posebno u ovim teškim danima za sve nas, pokažu ljubav prema najmlađima.
– Zagrlite svoju djecu, razgovarajte sa njima. Recite im da ste za njih uvijek tu i da ćete im odgovoriti na sva pitanja koja ih interesuju. Djeci su potrebni podrška, razumijevanje, ljubav i sigurnost – navodi Šaljić-Milenković.
Izvor: SRPSKAINFO