Tvrđava Car Aleksandar I, kao i samo ostrvo koje je nastalo “usred nedođije” bili su pravo iznenađenje za švedske moreplovce.
Iz luke u Kronštatu isplovio je prvi ruski parobrod, prvi ledolomac na svetu i prvi ruski moreplovac koji je oplovio svet, Ivan Kruzenštern, zbog čega se grad i naziva kolevkom Ruske ratne mornarice.
Većinu stanovništva činili su mornari i vojnici.
U vreme sovjetske krize kad su prodavnice u velikim gradovima zjapile prazne, police u Kronštatu nudile su sve što je stanovnicima bilo potrebno. Ipak, s njega je bilo teško otići, baš kao i doći. Tamo su se razvijala i testirala nova oružja, a obavljali su se vojni i medicinski eksperimenti. Brojni stručnjaci su dovedeni protiv sopstvene volje, a neki od njih su pokušali i da pobegnu.
To im nije polazilo za rukom, kako zbog čuvara koji su ih držali na oku ili nišanu, kako zbog vodene, odnosno, ledene izolacije. Danas je Kotlin sa kopnom povezan saobraćajnicom, kao i tunelom pod Finskim zalivom, ali pre se ostrvu moglo pristupiti isključivo morskim putem.
Naučnici su u Kronštatu uspeli da naprave vakcinu protiv kuge i tako spasu hiljade života. Eksperimente su radili na životinjama, koje su potom spaljivali.
rojna istraživanja radila su se u potpunoj tajnosti, poput npr. radijacije kojoj su bile podvrgnute životinje, o kojima su svedočili tadašnji stanovnici Kotlina.
Inače, Kronštat ili Krunski grad se nalazi 48 km zapadno od gradskog jezgra Sankt Peterburga, a njegovo ime je nemačkog porekla, to je sintagma od krone = kruna + stadt = grad, krunski grad.
Kronštat je osnovao Petar Veliki pošto je osvojio ostrvo, koje se dotad zvalo Kronslot, od Šveđana 1703. i podigao utvrđenje sa dokovima koja je trebalo da štiti pristup Sankt Peterburgu.
Sve dok nije iskopan kanal do Sankt Peterburga između 1875. i 1885. Kronštat je bio i luka trgovačke mornarice u kojoj se pretovarivao teret sa manjih na veće brodove.
Blic