Decenijama su naučnici mislili da se univerzum ubrzano širi, s obzirom na to da se čini da se susjedni entiteti udaljavaju od nas sve brže i brže.
Tim naučnika je pronašao neobičnu teoriju, tvrdeći da se univerzum zapravo ne širi, već da se samo vrijeme usporava, piše “Webtribune“…
Smatralo se da se supernova na velikim udaljenostima od Zemlje udaljava brže od nas nego stvari koje su relativno blizu nas, dajući utisak da se univerzum širi.
Međutim, radikalnija teorija sugeriše da se one zapravo ne udaljavaju, već da se vrijeme u stvari usporava, što znači da svjetlosti treba duže da stigne do nas.
Teorija je komplikovana i oslanja se na izglede da je naš univerzum u multidimenzionalnoj “brani” koja pluta kroz više dimenzija svemira.
Ova brana bi koegzistirala na trodimezionalnim nivoima, ali bi vrijeme bilo jedina konstanta za sve njih.
Teoriju je predložio profesor Hose Senovilja, Mark Mars i Raul Vera sa Univerziteta u Baskiji i Univerziteta u Salamanki u Španiji.
Oni su prvo rekli za Telegraph: “Mi ne kažemo da je širenje samog univerzuma iluzija. Ono što mi kažemo je da iluzija može biti ubrzanje njegovog širenja – odnosno, mogućnost da se njegova ekspanzija ubrzava.”
Na kraju, dodaje on, za nekoliko milijardi godina, vrijeme će jednostavno stati, ostavljajući nas sve vječno zamrznute.
Profesor Senovilja je dodao da ako se vrijeme postepeno usporava “a mi naivno nastavljamo da koristimo naše jednačine da izvedemo promjene ekspanzije uz poštovanje ‘standardnog protoka vremena’, onda jednostavni modeli koje smo izradili u našem radu pokazuju da se odvija ‘efikasna ubrzana stopa ekspanzije’.”
Geri Gibons, kosmolog sa Univerziteta Kembridž je rekao da postoji velika vjerovatnoća u ovoj teoriji.
On je rekao: “Mi vjerujemo da se vrijeme pojavilo tokom Velikog praska, a ako vrijeme može da se pojavi, ono takođe može i nestati – to je samo obrnuti efekat.“