Njemački “Bild” piše da je “Iskander” namijenjen uništavanju različitih ciljeva na zemlji, od raketnih sistema i teške artiljerije, pa sve do objekata i sistema protivvazdušne i protivraketne odbrane.
Taj ruski sistem je mobilan, a priprema za lansiranje rakete traje kratko.
Vijesti o postavljanju ovog sistema izazvale su medijsku reakciju u Evropi i spekulacije da se radi o ulasku u novi “Hladni rat”.
Vojni portali navode da u Evropi u šest avio-baza u Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Holandiji i Turskoj ima ukupno 180 atomskih bombi “V61”, koje se lansiraju sa borbenih aviona “F-15E” i “F-16”.
Te avione članice NATO-a naizmjenično šalju na “dežurstvo” u avio-baze blizu litvanskog grada Šaulja, gdje patroliraju duž baltičke obale.
Nadzvučnom lovcu potrebno je 15 do 20 minuta leta da od Šaulja i Baltika stigne do ruskog Smolenska.
Vojni stručnjaci ocjenjuju da je “Iskander-M” samo dio kompleksa odbrambenih mjera koje Rusija preduzima kao odgovor na približavanje NATO-a.
Rusija nastoji da drži korak sa SAD po pitanju taktičkog oružja velikog dometa. Dio tog kompleksa jeste i radarski sistem za otkrivanje raketnog napada “Voronjež-DM” koji je takođe razmješten u Kalinjingradskoj oblasti.
On kontroliše područje u pravcu Atlantskog okeana, gdje svakodnevno dežuraju američke i engleske nuklearne podmornice naoružane balističkim raketama.
Vašington je usvojio program faznog “adaptivnog” postavljanja sistema tzv. protivraketne odbane /PRO/ i već je počela izgradnja baze PRO sa raketama -presretačima “SM-3” blizu rumunskog grada Devesela.
Uskoro će početi izgradnja iste takve baze u Poljskoj, blizu granice sa kalinjingradskim područjem.
SAD tvrde da antiraketni planovi SAD ne ugrožavaju Rusiju i da je PRO – zaštita Evrope i Amerike od “nepredvidljivih režima”, kao što su oni u Iranu i Sjevernoj Koreji.
Moskva odbacuje ta objašnjenja i tvrdi da su te rakete isključivo namijenjene za eventulani udar na Rusiju.
Nezavisne novine