Nastavlja se tragični niz sa malezijskim avionima

December 28, 2014, 11:58 am

Prema poslednjim informacijama, prije nego što je nestao sa radara iznad Javanskog mora, pilot “erbasa” tražio je od kontrole leta da promijeni maršutu kao bi izbjegao guste oblake.

Odmah po nestanku aviona sa radara su vlasti dvije zemlje pokrenule potragu, ali letjelica nije pronađena iako je prošlo već šest sati od kad je izgubljen kontakt, prenijela je agencija AP. Singapur, Malezija i Australija ponudile su pomoć u potrazi za nestalim avionom.

U saopštenju “Er Azije” (Air Asia), regionalnog niskotarifnog prevoznika koji posluje u nekoliko zemalja jugoistočne Azije, navodi se da je nestali “erbas A320-200” letio na unaprijed prijavljenoj ruti, ali je tokom leta zatražio da skrene sa kursa zbog vremenskih prilika, prije nego što je izgubljen svaki kontakt dok se avion još nalazio u prostoru koji nadzire indonežanska kontrola leta.

“Ne usuđujemo se da pretpostavimo šta je moglo da se dogodi, osim toga da je izgubljen kontakt”, izjavio je generalni direktor indonežanske Agencije za saobraćaj Džoko Muržatmodžo i dodao da je poslednji kontakt između pilota i kontrole leta ostvaren u 6,13 sati po lokalnom vremenu (00,13 po srednjeevropskom), “kad je pilot zatražio dozvolu da izbjegne oblak time što će skrenuti lijevo i povećati visinu”.

U avionu na letu QZ8501 među putnicima je i 16 djece i jedna beba.

Većina putnika je iz Indonezije, troje je iz Sjeverne Koreje, a u avionu je i po jedan putnik iz Francuske, Malezije i Singapura.

Na aerodromu Surabaja, uspostavljen je krizni centar gdje su počeli da se okupljaju rođaci putnika u potrazi za informacijama.

Ministar za saobraćaj Ignasius Jonan rekao je novinarima da će spasilačka operacija biti usredsređena na područje oko ostrva Belitung, i da će u njoj učestvovati indonežanska vojska, nacionalna agencija za potragu i spasavanje, kao i Singapur i Malezija.

Kompanija “Er Azija” sa sjedištem u Maleziji, posluje u nekoliko zemalja jugoistočne Azije.

Njen osnivač, Fernandes, izazvao je kontroverze ove godine pošto je netačno objavio na Tviteru da je let 370 kompanije “Malezija erlajnz” bezbjedno sletio.

Avion “boing 777” nestao je malo poslije poletanja iz Kuala Lumpura za Peking 8. marta, sa 239 putnika i članova posade i do danas nije pronađen.

Drugi let kompanije “Malezija erlajnz”, takođe “boing 777”, oboren je iznad istoka Ukrajine na letu iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru 17. jula.

Svih 298 putnika i članova posade, od kojih većina Holanđani, su poginuli.

nezavisne.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *