Uvođenje ove vrste goriva putem institucija BiH suprotno je, tvrdi, sporazumu sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji insistira da to ostane u nadležnosti entiteta.
Mišljenja je da ovim potezom SDS pod izgovorom borbe za poljoprivrednike, želi da blokira sljedeću tranšu MMF-a. Iz Saveza za promjene kažu da to nije istina.
Zeleno svjetlo za uvođenje plavog dizela na nivou BiH nije u skladu sa sporazumom MMFa, smatra premijerka Cvijanović.
Јasan je, kaže, cilj srpskih predstavnika,koji čine vladajuću koaliciju u Sarajevu. Tvrdi da to sigurno nije borba za interese poljoprivrednika, nego protiv Republike Srpske.
“U suštini, idu na to da blokiraju sljedeće tranše MMF-a za entitete, obračunavajući se sa Republikom Srpskom. Svim učesnicima tog sastanka poznato da se MMF protivi uvođenju plavog dizela na nivou BiH. To su predstavnici MMF-a naglašavali i prije zaključenja aranžmana i iz tog razloga to nije ni uneseno u Pismo namjere. Na sastanku sa MMF-om, gdje su bili i Zvizdić, Novalić i Bevanda, kao i entitetski ministri finansija, pitala sam da li će MMF mijenjati stav po tom pitanju i oni su rekli da neće”, izjavila je premijerka Republike Srpske.
Srpski predstavnici, koji čine vlast na niovu BiH to negiraju.
“Koliko je nama poznato, postoji spremnost u MMF da se prihvati i plavi dizel kao jedna vrsta alternative za uvođenje akciza u BiH”, kaže predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
Vukota Govedarica, predsjednik SDS-a kaže: “Naravno, plavi dizel nije bio uslov kada je u pitanju evropska agenda ali nas raduje da smo usaglasili da zaista postoji potreba za plavim dizelom kada je u pitanju taj čovjek koji živi od te djelatnositi”.
Vlast u Republici Srpskoj tvrdi da uvođenje plavog dizela na nivou BiH nije samo pokušaj blokiranja tranši MMF- a. Mišljenja je da to vodi ka uvođenju i novih ministarstava u Savjetu ministara.
“Uvođenje plavog dizela interes je koji dugo stoji da preko Agencije za agrarna plaćanja vodi ka ministarstvu poljoprivrede”, kaže potpredsjednik SNSD-a Nikola Špirić. Petar Đokić predsjednik SP navodi da da je potrebno da se ovo pitanje registracije plavog dizela nastavi razvijati kao aktivnost za koju zadržava pravo Republika Srpska.
U PDP -u nisu saglasni sa tim i tvrde da im nije cilj stvaranje novih ministarstava.
Na nivou BiH partije vladajuće koalicije juče su dogovorile inicijativu za spajanje lokalnih i opštih izbora. Vlast u Srpskoj nema ništa protiv, ali smatraju da do 2018.godine to nije izvodivo.
“Јedna stvar se više ne može retroaktivno uređivati. Može se uređivati samo unaprijed. Može se uređivati spajanje lokalnih izbora negdje tamo 2020. ili 2022.godine sa republičkim izborima”, rekao je novoizabrani gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.
S druge strane, Branislav Borenović kaže: “Ako postoji politička saglasnost za nešto što je dobro za građane, to se može i sprovesti, tako da ne vidim da se bespotrebno pravi drama oko nečega što je, mislim, interes i SNSD”.
U SNSD-u smatraju da je ova inicijativa samo maska. Namjera srpskih stranaka koje su u vlasti na nivou BiH je kažu da za dvije godine i na “lokalu” popravljaju ono što su izgubile na prošlim izborima.
To im je smatraju instrukcija međunarodnih mentora, koji su nakon oktobra odlučili da prekomponuju Savez za promjene. Od sada bi ga činile dvije stranke SDS i PDP i da im uvedu staratelja Bakira Izetbegovića, tvrdi Špirić.
“Oni su juče omeđili 2018. godfinu kao ključnu za politički obračun sa Republikom Srpskom i njenim institucijama i sa SNSD-om”, napominje potpredsjednik SNSD-a.
U Savezu za promjene kažu da to nije tačno. Tvrde da su na jučerašnjem sastanku dogovorili mnogo toga što je važno za građane, poput inicijative za spajanje izbora.
Čini se ipak, da su neki nedostaci sadašnjeg izbornog zakona ostali po strani, pa je danas bez odgovora ostalo pitanje da li su razgovarali o slučajevima Mostar, Stolac, koji su veći prioriteti od spajanja izbora.
RTRS