Projekat „Jačanje kapaciteta poreskih administracija u BiH“ koji provodi Švedska poreska uprava uz podršku Ambasade Švedske u BiH, a u kojem učestvuje i Poreska uprava Republike Srpske, mogao bi biti produžen i nakon 2020. godine, te proširen i na druge oblasti značajne za unapređenje rada poreskih uprava u BiH, sa konačnim ciljem njihove transformacije u moderne, pouzdane i uslužne poreske uprave.
Istaknuto je to nakon sastanaka u Banjaluci koje su predstavnici Poreske uprave Švedske i Ambasade Švedske u BiH održali sa Zorom Vidović, ministarkom finansija Republike Srpske i njenim saradnicima, a potom i sa predstavnicima Poreske uprave Republike Srpske.
Sagovornici su na ovim sastancima razmijenili informacije o tome kako teče implementacija ovog značajnog projekta na kojem rade članovi iz sve četiri poreske administracije u BiH, zajedno sa ekspertima iz Poreske uprave Švedske, a koji je finansiran od strane Ambasade Švedske u BiH. Pored toga, na sastanku je bilo riječi i o produžetku trajanja ovog projekta, ali i o uvođenju novih oblasti u projekat u budućem periodu, a u kojima bi predstavnici poreskih uprava u BiH mogli dalje unaprijediti svoja znanja i preuzeti najbolja iskustva od kolega iz Švedske poreske administracije. Ministarka Vidović je rekla da očekuje da će realizacija ovog projekta u narednom periodu biti još efikasnija i izrazila značaj preuzimanja najboljih praksi od kolega iz Švedske za sve četiri poreske administracije u BiH.
Inače, planirano je da ovaj projekat traje tri i po godine, odnosno do decembra 2020. godine, a njegova ukupna vrijednost iznosi 26.500.000 švedskih kruna (5,4 miliona KM) i finansira ga Švedska agencija za međunarodni razvoj – SIDA. U toku 2015. godine stručnjaci iz Poreske uprave Švedske su sa zaposlenim u sve četiri poreske administracije u BiH identifikovali ključne oblasti koje su zajedničke za sve administracije u kojima se želi ostvariti napredak. Tada su identifikovane tri prioritetne oblasti na kojima će raditi posebno specijalizovani timovi iz Poreske uprave Švedske i poreskih administracija u BiH i to u oblastima:
-Promjena načina razmišljanja zaposlenih u poreskim administracijama
-Usluge poreskim obveznicima
-Upravljanje rizikom poreske discipline
U oblasti promjena načina razmišljanja zaposlenih u poreskim administracijama posebno se želi postići napredak u pravcu izgradnje povjerenja na relaciji poreska administracija – poreski obveznik, kao i promjena ponašanja poreskih službenika i jačanje interne komunikacije. Kada su u pitanju usluge poreskim obveznicima, osnovni cilj ove oblasti u okviru projekta je poboljšanje komunikacije sa poreskim obveznicima putem razvoja strategije usluga i to poput poboljšanja funkcije „Call centra“, uvođenja mogućnosti predispunjavanja poreskih prijava, odnosno takozvanog Pre-filling-a i slično. U trećoj prioritetnoj oblasti, koja se tiče analize rizika, želi se postići napredak u modelima upravljanja rizicima kako bi se pravilno selektovali obveznici koji ne izvršavaju svoje poreske obaveze na vrijeme, odnosno u zakonski propisanim rokovima.
Izvor: Saopštenje Poreska uprava RS ministrastvo finansija