Međunarodni tim naučnika koji rade s NASA-inim svemirskim Kepler teleskopom, pod vodstvom profesora astrofizike Petera Garnaviča sa Univerziteta Notre Dame u Indijani, analizirali su svjetlost koju Kepler hvata svakih 30 minuta tokom trogodišnjeg razdoblja iz 500 udaljenih galaksija, pretražujući nekih 50 triliona zvijezda.
Garnavičev tim se bavi lovom na znakove masivnih smrtonosnih eksplozija zvijezda koje nazivamo supernovama, a ovih dana je “uhvatio” nešto zaista posebno, udarni val ili (shockwave) koji je nastao odmah nakon eksplozije crvenog diva s oznakom KSN 2011d, koji je 500 puta veći od našeg Sunca, a nalazi se na udaljenosti od 1,2 milijarde svjetlosnih godina od nas.
Za usporedbu, najbliži zvjezdani sistem našem Sunčevom sistemu je neke 4,2 svjetlosne godine udaljen.
Mada se u ovom videu radi o animaciji, odnosno umjetničkoj interpretaciji događaja, ona se temelji na stvarnim podacima koje je prikupio Kepler.
Udarni valovi poput ovoga traju samo nekih 20 minuta, pa su astronomi bili vrlo uzbuđeni što su imali prilike uhvatiti taj trenutak koji su nazvali “iznenadnom bakljom optičkog svjetla iz udaljene zvijezde”.
Naučnici navode da svi teški elementi u svemiru dolaze od eksplozija supernova, uključujući srebro, nikal i bakar na Zemlji, a čak se i u našim tijelima nalaze ostaci zvijezda koje su eksplodirale. NASA u svom izviještaju kaže da i sam život na Zemlji postoji zbog supernove.
(Nezavisne – vidi.hr)